Göletler doldu

Kış aylarında mevsim normallerinde görülen yağışlar, çiftçileri sevindirdi. Yenişehir’de 7 ayrı bölgede bulunan sulama göletleri tamamen doldu.

Göletler doldu

GÜRHAN ADANA

Yenişehir’de yağışların mevsim normallerinde seyretmesi nedeniyle bölgede bulunan tüm sulama göletleri tamamen doldu. Bazı göletlere ulaşımda kullanılan yollar bile sular altında kalırken, fazlalık sular derelere aktarılıyor.

Özellikle yağmur yağışlarının etkisiyle sulama göletlerini besleyen derelerdeki su miktarının arttığını belirten Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, önümüzdeki yaz aylarında tarımsal sulamada herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını söyledi. 2014 yılı yaz aylarında kurak bir sezon geçirdiklerini hatırlatan Aktaş, “Burcun, Yeniköy, Alaylı, Akbıyık, Orhaniye, Kavaklı ve Çiçeközü göletlerinde su seviyesi yüzde yüzlere ulaştı. Bu sezon su sıkıntısı yaşamayacak” dedi.

İLK ÜRÜN BEZELYE

2016 sezonunun ilk ürünü olan bezelyelerin, yağışların etkisiyle gelişimini olumlu biçimde sürdürdüğünü anlatan Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, “Geçen kasım ayı sonlarından başlayan bezelye ekimleri aralık ayında sürmüştü. Sezonun ilk ürünü olan bezelyeler mayıs ayından itibaren toplanmaya başlanacak. Ancak, ilkbahar yağmurları yağmazsa, 1 ay sonra bezelyeler sulama göletlerinin sularıyla sulanabilecek. Bu ürünün susuz kalma tehlikesi ortadan kalktı” diye konuştu.

DOMATES VE BİBER HAZIRLIĞI

Bu arada önümüzdeki günlerde biber ve domates fidelerinin tohumlarını tarlaya atacak çiftçiler, bir yandan da ıspanakları pazara çıkarıyorlar. Tarlalardan sökülen ıspanaklar, su dolu havuzlarda yıkanıp temizleniyor. Ispanağın kilosu 1 TL’den tüccara  satılıyor. Diğer kışlık sebzelerin tarlalardan hasadının tamamlandığı Yenişehir’de ıspanak hasadı, nisan ayına kadar sürecek.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X