Görenler şaşırıyor! Cami köyde, minareler tepede

Sivas’ın Zara ilçesi Tuzlagözü köyündeki 110 yıllık cami ile sonradan yaptırılan iki minaresinin farklı yerlerde olması, görenleri şaşırtıyor.

Görenler şaşırıyor! Cami köyde, minareler tepede

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Tuzlagözü Camisi’nin minaresi, elektrik olmadığı dönemde imamın ezanı tüm vatandaşlara duyurabilmesi amacıyla 1945’te köyü ikiye bölen tepeye inşa edildi.

 

Uzun yıllar köyde görev yapan imamlar, camiye yaklaşık 150 metre mesafede tepedeki minareye çıkarak, cemaati namaza davet etti.

 

Yaklaşık 12 yıl önce de bir hayırsever, köyün dışından görünmediği ve küçük olduğu gerekçesiyle bu minarenin yaklaşık 50 metre, caminin ise 200 metre uzağında yeni ve büyük bir minare daha yaptırdı.

 

Elektriğe 1990’lı yılların başında kavuşan köyde okunan ezan, son yıllarda minareye yerleştirilen hoparlörlerle köyün yanı sıra 11 mezraya namaz vaktini haber veriyor.

​”Ezanlarını köyün tamamına duyurmak için…”

 

Cami imam hatibi Serkan Alış, normalde minarelerin caminin avlusunda bulunduğunu ancak görev yaptığı köyde bu durumun farklı olduğunu söyledi.

 

Köye geldiğinde minarelerin tepede olmasına şaşırdığını anlatan Alış, “Bunun sebebi ne olabilir diye düşündüm. Köyde elektrik olmadığı dönemde, ezanlarını köyün tamamına duyurmak için minareyi bu tepeye yapmışlar.” dedi.

 

Vatandaşlardan 63 yaşındaki Mehmet Alim Yaprak da köyün kalabalık olması, bazı mahallelerin çukurda kalması ve elektriğin bulunmaması nedeniyle köyün görünen bir yerine minarenin yapıldığını belirtti.

 

İmamların köyde elektik olmadığı dönemde minareden ezan okumasıyla vatandaşların namaza davet edildiğini dile getiren Yaprak, “En sonunda elektrik geldi. Şimdi de camiden okunuyor, minareden dinleniliyor. Eski minareden sonra bir hayırsever, yeni minare yaptırdı. Yeni minare daha büyük, daha görünür.” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X