Göz kontağında bu süreye dikkat!

İletişim esnasında insanların gözlerinin içlerine bakmak samimiyet, güven gibi pozitif duyguların oluşmasını sağlar. Ancak birkaç saniyeden uzun süren göz kontağını farklı yorumlamaya başlıyoruz.

Göz kontağında bu süreye dikkat!
HABERİ PAYLAŞ

Bir araştırmada 5 günlük bebeklerin bile karşılarındaki insanla göz kontağı kurma ihtiyaçları duyduklarını göstermişti. Çünkü karşımızdaki insanın gözlerinin içine bakarak, sosyal iletişim sırasında aktarılmayan güçlü enformasyonları da alabiliyoruz. Örneğin birinin yalan söyleyip söylemediğini anlamanın en etkili yolu gözlerinin içine bakarak gözbebeklerini izlemek. Ancak birkaç saniyeden uzun süren göz kontağını farklı yorumlamaya başlıyoruz.

_cocuklarla_goz_temasi_kurun_b.jpg
 

Aslında göz kontağı kurmanın sosyal ilişkilerin kalitesini belirleyen faktörlerden biri olduğu söylenir ama bu tüm kültürlerde geçerli değil. Örneğin Finlandiya’da bunu yaptığınızda bir sorununuz olduğu ya da sakladığınız bir şey olduğu varsayılıyor. Yeni bir araştırma, insanların 3,2 saniyeden uzun süren göz kontağından rahatsızlık duyduklarını gösterdi.

konusurken-goz-temasi-kurmak-beyni-yoruyor-1482522130.jpg

Psikolog Alan Johnson’ın Londra Üniversitesi’nde yaptığı araştırma, insanların çoğunun uzun süren göz kontağı karşısında tedirginlik duyduklarını, kendilerini merak edilen bir objenin incelenmesiyle özdeşleştirdiklerini gösteriyor. Bu durumda kontağı kuran kişinin tehditkar, güvenilmez, kötü niyetli olduğu algısı oluşuyor. Ancak göz kontağını kuran kişiyi tanıyorsak ve gözlerinde gerçekten samimiyete dair bir ışık görmüşsek süresi uzun olsa da güven duygusu iletmeye devam ediyor.

 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X