Gözler Astana’da

Suriye’de yıllardır devam eden iç savaşını sona erdirmek için Kazakistan’ın başkenti Astana’a düzenlenecek Suriye Zirvesi bugün başlıyor.

Gözler Astana’da
HABERİ PAYLAŞ

Muhaliflerle Şam yönetimi, iç savaşın başından bu yana  ilk kez aynı masada  doğrudan kapsamlı görüşmeler yapacak. Hedef, Suriye’de kalıcı barışın sağlanması.

Ankara ve Suriyeli muhalifler, toplantı için hazır. Muhaliflerin Astana  toplantısına, 13’ü müzakere heyeti üyesi olmak üzere, 50 civarında temsilci ile katılması bekleniyor.

Müzakere heyeti üyeleri, yalnızca silahlı muhalif grupların temsilcilerinden oluşuyor. Heyetin başkanlığını aynı zamanda sahanın en büyük gruplarından olan İslam Ordusu temsilcisi  Muhammed Abduş yapıyor.

Şam yönetiminin dışışleri danışmanları, istihbarat ve ordu yetkililerinden oluşan heyetinse Suriye’nin BM Temsilcisi Beşar El Caferi başkanlık edecek. Toplantına Türk heyetinin başındaysa,  dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal bulunacak. Heyette MİT ve Genelkurmay yetkilelri de yer alacak.  

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, toplantıya Suriye Özel Temsilcisi Aleksandar Lavrentiev’i  gönderecek. Heyette Rusya Dışişleri’nin Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov da bulunacak. Görüşmelerde Suriye’de  30 Aralık’ta ilan edilen ateşkesin güçlendirilmesi ve ülke genelinde kalıcı hale getirilmesi amaçlanıyor. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X