Gözler Berlin’de

Daha önce hazırlanan ancak oylaması ertelenen 1915 olaylarıyla ilgili tasarı, Alman parlamentosunda bugün oylanıyor. Tasarının onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Gözler Berlin’de
HABERİ PAYLAŞ

Alman Federal Meclisi, daha önce hazırlanan ancak oylaması ertelenen ‘Ermeni soykırımı tasarısını’ bugün oylayacak. Koalisyonu oluşturan Hristiyan Demokrat Birliği (CDU), Hristiyan Sosyal Birliği (CSU), Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve muhalefet partisi Yeşiller tarafından hazırlanan tasarının onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Tasarı, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasını, bunun orta öğretim ve üniversite eğitiminde ders olarak okutulmasını, sivil toplum çalışmalarına ve yayın alanına yansıtılmasını içeriyor.

Olayların yüzüncü yıldönümünde Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Berliner Dom kilisesinde yapılan anma ayininde ‘soykırım’ ifadesini kullanıp, Birinci Dünya Savaşından beri iki ülke arasında devam eden dostluk ve müttefiklikten dolayı doğan bir sorumluluk, hatta suç ortaklığından bahsetmişti. Ancak Alman Meclisi, Türkiye ile ilişkilerin hassasiyeti nedeniyle konudan uzak durmuş, 1915 olaylarının aydınlatılmasının parlamentolardan ziyade bağımsız tarihçiler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

ERTELENMİŞTİ

Bununla birlikte tasarı, diplomatik nedenlerden dolayı bir yıl ertelendikten sonra Hristiyan Demokrat Birliği ve Yeşiller milletvekilleri ile kamuoyunun Almanya’yı Türkiye’ye boyun eğmekle suçlayan kesiminin baskısıyla tekrar gündeme alındı. Tasarının öncülerinden biri de, Türkiye kökenli Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir. Özdemir, ‘olası sonuçlardan dolayı tarihi gerçekler gizlenmemeli’ görüşünü savunuyor.

Merkel oylamaya katılmayacak

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schaefer, Başbakan Angela Merkel’in, yoğun programı nedeniyle bugünkü oylamaya katılmayacağını söyledi. 

Schaefer, düzenlediği basın toplantısında, ‘Ümit ederim, yarın (bugün) mecliste alınacak karar, Türkiye ile ilişkilerde kalıcı bir hasar yaratmaz. Aksine Türkiye ile birlikte yaptığımız çok şey var’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X