Bilim Kurulu Üyesi: ‘İl bazlı önlemler gelebilir’

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, il bazlı önlemlerle ilgili “Büyük olasılıkla diyorum, çünkü yeni rakamlar yarın değerlendirip konuşulacak” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi: ‘İl bazlı önlemler gelebilir’

Koronavirüsle mücadelede il bazlı önlemler gelebilir…

Açıklama Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan geldi.

Kara, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yarın İstanbul’da yapılacak Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Avrupa ülkelerindeki vaka sayısındaki artışa dikkat çeken Kara, “Böyle olunca biz ne yapabiliriz, onlar değerlendirilecek. Onlardan aldığımız örneklere göre Türkiye’de neler yapabiliriz, hep beraber konuşacağız. Yeni önlemler de olabilir, rakamlara göre, gidişata göre konuşulacaktır” dedi.

Kara, il bazında bir kısıtlamanın gündeme gelip gelmemesine ilişkin, şunları kaydetti:

“Büyük olasılıkla diyorum çünkü yeni rakamlar yarın değerlendirip, konuşulacaktır. Yeni önlemlere gerek olup olmadığı ve son dönemde elde edilen bilgiler konuşulacak. Havanın soğuması Avrupa’da biraz daha erken oluyor. İnsanların içeriye girmesi biraz daha erken oluyor. Dikkat edecek olursak, Avrupa’daki ülkelerde ciddi bir vaka artışı var. Böyle olunca biz ne yapabiliriz onlar değerlendirilecek.

Onlardan aldığımız örneklere göre Türkiye’de neler yapabiliriz, hep beraber konuşacağız. Özelikle Avrupa’daki vaka artışı ile erken dönemde hastalanan kişilerin bazılarının tekrar virüsü alabildiklerini ve tekrar hastalanabildiklerini görüyoruz. O nedenle de hastalığı geçirmiş olmanın, koruyucu olmadığının vurgusunu tekrar yaparak, bizim tüm önlemleri tekrar tekrar hep birlikte hastalığı geçirsek de geçirmesek de uymamız gerekiyor. Yeni önlemler de olabilir, rakamlara göre, gidişata göre konuşulacaktır.”

“UYUMUN NE KADAR OLDUĞUNA BAKMAK GEREKİYOR”

Prof. Dr. Kara, bu önlemlerin neler olabileceği sorusuna, “Son rakamlara ve değerlere bakmak lazım. Maske kullanım oranlarının ne olduğuna, uyumun ne kadar olduğuna bakmak gerekiyor. Bir de uygulamalarda nelerin ne kadar uygulanabildiğine, önerileri açıkçası il pandemi kurulu il bazında da alabiliyor. O alınan önlemlerin ne kadar etkili olduğunu, ne kadar uygulanabildiğini, sorun yaşanan yer var mıdır yok mudur onları da değerlendirip, ona göre karar vermek lazım. Yeni önlemler gelebilir” yanıtını verdi.

DHA

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X