Gündoğdu’da ‘mağara kurtarma çalıştayı’

Türkiye Mağaracılık Federasyonuna bağlı Mağara Kurtarma Komisyonu tarafından Gündoğdu kayalıklarında düzenlenen “Mağara Kurtarma Çalıştayı” nefes kesen görüntülere sahne oldu.

Gündoğdu’da ‘mağara kurtarma çalıştayı’

AYKUT GÜNGÖR

10-12 Mart tarihlerinde Gündoğdu kayalıklarında Türkiye Mağaracılık Federasyonuna bağlı Mağara Kurtarma Komisyonu tarafından “Mağara Kurtarma Çalıştayı” düzenlendi. Ayda bir yapılan kurtarma çalıştaylarının bu yıl 3.ncüsü Bursa –Osmangazi-Gündoğdu mahallesinde bulunan kayalıklarda gerçekleştirdiklerini anlatan Bursa MAD  Başkanı Attila Ülgen, yoğun sis, soğuk ve sağanak yağış altında durmaksızın çalışan mağaracıların bölgeye kamp kurduklarını ve böylelikle sabahın erken saatlerinde başlayarak zaman kazandıkları belirtti.

Bu tür çalıştay ve eğitimleri her ay Türkiye’nin farklı kentlerinde düzenlediklerini anlatan Ülgen, çalışmaların amacının, mağara kazalarında oluşabilecek yaralanmalarda, kazazedeyi mağaradan hızlı ve güvenilir yöntemlerle çıkarmak olduğunu vurguladı. 

MAD Bursa, İzmir ve Eşkişehir şubeleri, Anadolu Speleoloji Grubu, Kuzgun Mağara Keşif Grubu, Boğaziçi Uluslararası Mağara Araştırma dernekleri ile Boğaziçi, Uludağ, İTÜ, 9 Eylül, Hacettepe ve Akdeniz üniversitelerinin mağaracılık kulüplerinden toplam 30 kişinin çalıştaya katıldığını ifade eden Ülgen, bu sayının ileri ki aylarda yapacakları çalışmalarda artacağını dile getirdi. 

Mağaracılık sporuna artık doğaseverlerin daha çok ilgi gösterdiğini ve giderek yaygınlaştığını ifade eden Ülgen, “Yurdumuzda özellikle sportif mağaracılık çok hızlı gelişiyor. Derin mağaralarda oluşabilecek kazalar konusunda arama kurtarma ekiplerinin mağara kurtarma konusunda yetersiz kalabileceği  ve mağaracılık tekniklerine hakim kurtarmacıların, tecrübelerinin  ve kurtarma  sayılarının arttırılması gerekliliği doğmuştur.  Bu düşünce doğrultusunda 10 yıldır gönüllülük esasıyla sürdürülen çalışmalara daha da hız verdik.  Mağaracılığa yönelik eğitimleri yaygınlaştırıp toplumun her kesmine ulaşmaya çalışıyoruz. Doğaya saygılı önemli bir fiziki engeli olmayan herkesin bu sporu yapabileceğini biliyoruz.  Mağaraları definecilerden ve zarar verenlerin elinden kurtarmanın yolunun mağaracılık sporunun yaygınlaşmasıdır” şeklinde konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X