Güneş altında ‘ekmek kavgası’

Mevsimlik tarım işçileri, ülke genelinde etkisini sürdüren çöl sıcaklarına rağmen diyar diyar dolaşıp ekmeklerini topraktan kazanmaya uğraşıyor.

Güneş altında ‘ekmek kavgası’

Mevsimlik tarım işçileri, ülke genelinde etkisini sürdüren çöl sıcaklarına rağmen diyar diyar dolaşıp ekmeklerini topraktan kazanmaya uğraşıyor.

Hava sıcaklıklarının kimi zaman 40 dereceye ulaştığı Yozgat’ta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi illerinden gelen tarım işçileri, güneşin altında pancar tarlalarından ot topluyor.Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden gelen İbrahimoğlu ailesinin fertleri, Yozgat’taki pancar tarlalarında işlerini tamamladıktan sonra Malatya’da kayısı, Zonguldak’ta fındık toplayıp, daha sonra yeniden memleketlerine dönüp pamuk tarlalarında ekmek parası için mücadeleyi sürdürecek.

Ekmek parası kazanmak için kavurucu sıcaklara rağmen çalışmak zorunda olduklarını anlatan 18 yaşındaki Kadir İbrahimoğlu, sabahın erken saatlerinde pancar tarlasına gittiklerini, burada saatlerce sıcağın altında çalıştıklarını belirtti.

Yaklaşık 10 yıldır tarım işçisi olarak Yozgat’a geldiklerini ifade eden İbrahimoğlu, pancar tarlalarında çapa yapıp, ot toplayarak 10 kişilik ailelerini geçindirdiklerini anlattı.

Kavurucu sıcakta 55 lira yevmiye için ter döküyorlar

Sabahın erken saatlerinde çalışmaya başladıklarını ve günlük 55 lira yevmiye aldıklarını aktaran İbrahimoğlu, “Saat 05.00-06.00 gibi kalkıp, pancar tarlalarına geliyoruz. 40 derece sıcak altında ailemizle birlikte çalışmaktayız. Sıcaklarda çalışmak çok zor oluyor, serinlemek için öğlen arası 1-2 saat mola veriyoruz. Arabamızın yanına kurduğumuz çadırın altında dinlendikten sonra tekrardan çalışmaya başlıyoruz. Bir günde 10 kişi ile 50-60 dönüm tarla çapalıyoruz veya ot yolumu yapıyoruz.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X