Güvenlik ve sınırların korunması

Zirvede yasa dışı göç konusunu ele aldıklarını belirten Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Türkiye ile varılan anlaşmanın uygulanması dahil, hiçbir şey bir kenara itilmiş değil” dedi.

Güvenlik ve sınırların korunması
HABERİ PAYLAŞ

Hollande, terörizmle savaş konusunda sorumlulukları olduğunu anlattı.  Hollande, “Güvenlik, sınırların korunmasından daha da önemlidir” derken, Yasa dışı göç konusunda da “Sınır güvenliğini ve sahil güvenliği güçlendirmeliyiz. Yunanistan, Bulgaristan ve İtalya gibi ülkelere destek olmalıyız” diye konuştu.

MERKEL’İN AÇIKLAMASI

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, AB ile Türkiye arasında mutabakatın öneminin altını çizdi. Merkel, “Şu anda AB’nin temel anlaşmalarında değişikliklerin, büyük açıklamaların zamanı değil. Şu anda yapmamız gereken, vatandaşlarımıza söylediklerimizi somut adımlarla, anlaşılır bir şekilde hayata geçirmektir.” dedi. AB üyesi ülkeler arasında uzlaşma, dayanışma ve işbirliğine ihtiyaç olduğunu kaydeden Merkel, zirveye katılan liderler arasında bu konuda görüş birliği bulunduğunu söyledi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da, “İnsanlar, bizden sınırlarımızın tam kontrolünü sağlamamızı bekliyor. Bu nedenle asla kontrolsüz sığınmacı istemiyoruz” dedi. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise, İngiltere’nin AB’den ayrılmasına ilişkin olarak “Bu konuda kesinlikle bir uzlaşma görmüyorum” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X