<

‘H1N1 virüsünden 57 kişiyi kaybettik’

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlıkta gelecek vizyonu toplantısında konuştu.

‘H1N1 virüsünden 57 kişiyi kaybettik’
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye’de domuz gribinde hayatını kaybedenlerin sayısına ilişkin bir soruya Müezzinoğlu, şu yanıtı verdi:

‘Hastalıktan çok, ne yapmamız gerekenleri bilmemiz gerekiyor. Her kış ayı grip, nezle… İnsanı tehdit eden bir rahatsızlık. Kasım- aralık aylarında herhangi bir yaygınlaşma görmedik. Aralık sonu ve ocak ayında durağan dönemini tamamladı, şimdi iniş döneminde. Rakamlar yanımda yok ama yaklaşık rakamları söyleyeyim; H1N1 virüsüyle ilgili 480 örnek alındı. Bunların yaklaşık 280’inde H1N1 virüsü tespit edildi. 120’sinde de negatif tespit edildi. H1N1 virüsünden 57 kişiyi de kaybettik. Önemli olan soğukkanlı, sağduyulu, tedbir olarak da el hijyeni çok önemli. Merhabalarda, yakın temastan uzak durulmalı. O sıcak mesafeyi göz sıcaklığı ile sağlamak herhalde doğru olanı. Bol sıvı alınmalı. Antibiyotiğin zararı var, yararı yok. Bünyenin direncini azaltacak ilaç kullanımından uzak durulmalı. ‘Doktora gittim bir antibiyotik bile yazılmadı’ denilmemeli.’

‘ZİKA’ TEHDİT DEĞİL

Zika virüsünün Türkiye’yi tehdit edip etmediğine ilişkin bir soru üzerine de Bakan Müezzinoğlu, ‘Tıbbın bugün ben şu tedbiri aldım diyebileceğimiz bir noktada değiliz. Şu anda Türkiye için önemli bir risk, tehdit söz konusu değil’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X