Hadi’den operasyon devam etsin çağrısı

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, “Çeteler, işgal ettikleri bütün kurum ve bölgelerden çekilip, teslim olana kadar, operasyonun devam etmesi çağrısında bulunuyorum” dedi.

Hadi’den operasyon devam etsin çağrısı
HABERİ PAYLAŞ

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, “Çeteler, daha önce İran’ın kendilerine devlete karşı savaşmaları için verdiği ve ayrıca ele geçirdikleri silahları teslim edene, işgal ettikleri bütün kurum ve bölgelerden çekilip, teslim olana kadar, operasyonun (Kararlılık Fırtınası), devam etmesi çağrısında bulunuyorum” dedi.

Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentinde düzenlenen 26. Arap Birliği Zirvesi’nde konuşan Hadi, “Bunlar (Husiler), silah zoruyla ve bir kısım art niyetli yerel ve arap ülkelerinde güven ve istikrar istemeyen bölgesel odakların da desteğiyle devlet kurumlarını çalışamaz hale getirmiş, Sana’yı ve bazı kentleri askeri meydana çevirmiş, yöneticileri muhasaraya almıştır” diye konuştu.

“Kararlılık Fırtınası” operasyonu, Arap halkının güvenini korumayı amaçlayan, ortak bir güç kurulması yönündeki ciddi çağrının tatbikidir” diyen Hadi, Körfez ülkelerinden Yemen’e müdahale etmesi yönünde çağrıda bulunmasının da Arap Birliği Ortak Savunma Anlaşması’na ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına istinaden gerçekleştiğini” vurguladı.

“Arap Marshall Planı”

Hadi, “Yemen’in gerçek bir ‘Arap Marshall Planı’na ihtiyaç duyduğunu aksi takdirde yıkılan devleti yeniden tesis etmenin mümkün olamayacağını” dile getirerek, zirveye katılabilmek için bile birçok sıkıntı ile karşılaştığını belirtti.

Bu arada zirvede konuşan ülke liderleri, Yemen’deki kriz konusunda üstü kapalı bir şekilde İran’ı eleştirirken, Hadi’nin doğrudan İran’ın adını telaffuz ederek eleştirmesi dikkat çekti.

Yemen’de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin, Aden’i “geçici merkez” ilan etmesi ve bazı ülkelerin diplomatik temsilciliklerini burada sürdüreceği yönündeki açıklamalarının ardından Husiler, “karşı direnişin merkezi” haline gelen Aden’e doğru harekete geçip kentteki bazı stratejik noktaların denetimini almıştı. 

Hadi yönetimindeki üst düzey yetkililerin, Arap Birliği ve uluslararası topluma acil askeri müdahale çağrısının ardından, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon Husilere yönelik operasyon başlatmıştı.

Operasyona Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır katılıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X