Halep’in güneyinde Esad güçlerine darbe

Suriye’deki muhalifler güçlerin, Şii milis destekli Esad güçlerini Ays beldesi çevresinden geri püskürttüğü kaydedildi.

Halep’in güneyinde Esad güçlerine darbe
HABERİ PAYLAŞ

Suriye’de, muhalif birliklerin Halep’in güneyindeki Ays beldesi çevresine ağır silahlarla saldıran Şii destekli rejim güçlerini geri püskürterek, 75 askeri öldürdüğü bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, rejim güçleri, havadan Rus uçaklarının, karadan İran, Irak ve Hizbullah militanlarının desteği ile Halep’in güneyindeki Ays beldesi çevresine ağır silahlarla saldırdı.

Muhaliflerin, Şii milis destekli Esad güçlerini Ays beldesi çevresinden geri püskürttüğünü kaydeden kaynaklar, çatışmalarda çoğunluğu Şii 75 rejim askerinin öldürüldüğünü ve Şam yönetimine bağlı güçlere büyük zayiat verdirildiğini aktardı.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi’nden (LCC) yapılan açıklamada da ”Halep’in güneyinde muhaliflerce öldürülenlerin çoğu İran’ın 65. Tugayı’na bağlı milislerdir. Ays çevresindeki çatışmalarda 75 kişi öldü ve bunların çoğu da İran’a bağlı Şii milislerdir” ifadesine yer verildi. 

Lübnan Hizbullah’ına bağlı bir milisin de çatışmalar sırasında muhalifler tarafından esir alındığı kaydedilen açıklamada, silahlı muhalif grupların, güneyde rejime ait 10 aracı imha ettiği belirtildi. 

İran’ın Şii milisleri, Rusların hava desteğiyle Halep’in batı kesimlerinin kontrolünü ele geçirmek için kentin güneyindeki Ays beldesi ile çevresine saldırıyor. 

Rusların hava desteğiyle daha önce Ays beldesine saldıran Esad güçleri, kentin güneyindeki Ays ve Hadır beldelerinin kontrolünü sağlamıştı. 27 Şubat’ta yürürlüğe giren kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını rejime ait güçler Şam ve Halep’te ihlal ederken, bunun üzerine muhalifler de Halep’in güneyindeki Ays beldesine operasyon düzenleyerek geri aldı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X