‘Halep’in kuzeyi ve El-Bab Abdülhamid’in tapulu malı’

Sultan 2. Abdülhamid’in 4’üncü kuşak torunu Orhan Osmanoğlu, “Filistin’den toprak satın alma 1880’lerde başladı. Sultan, Gazze’ye çok önem verdi. Bunu sadece Filistin’de değil o coğrafyadaki birçok yerde yaptı. Halep’in kuzeyi ve El-Bab Sultan Abdülhamid’

‘Halep’in kuzeyi ve El-Bab Abdülhamid’in tapulu malı’

Konya Meram Belediyesi’nin “Abdülhamid Han’ın İzinde Atiyye-i Seniyye” projesinin kapanış programında konuşan Osmanoğlu, dedesi Sultan Abdülhamid’in Gazze ve Kudüs’ün etrafındaki birçok toprağı kendi parasıyla satın aldığını anımsattı.

Osmanoğlu, şöyle konuştu:

“Bizim elimizde bazı belgeler var. Sadece Filistin değil, Halep’in kuzeyi ve El Bab gibi bölgelerde o kadar hassas yerleri satın almış ki Sultan, Kudüs’ün etrafının neredeyse tamamını almış. Bu hassasiyet çok önemli. Tabii burada Hicaz hattı da önemli. Yahudiler, Sultan Abdülhamid’in aldığı toprakları alamayacaklarını anladı. Yavaş yavaş toprak almalara başlamışlardı ama Sultan Abdülhamid tahta gelince bunu tamamen yasakladı. Sultan, bu toprakların önemini yani 100 sene sonrasını görmüş. Musul ve Kerkük’ü Lozan da kaybettik ama tapuları hala Sultan Abdülhamid’in üzerinedir.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X