Halk Otobüsleri değişiyor

Büyükşehir Belediyesi ile sürekli, sıkıntı yaşayan ve vatandaşlardan da yoğun şikayetler alan yeşil otobüsler, yılbaşına kadar değişiyor.

Halk Otobüsleri değişiyor
SEYİT GÜNDOĞAN
 
Büyükşehir ile imzaladıkları protokol gereği yıl sonuna kadar araçlarını değiştirmek zorunda olan Özel Halk Otobüsçüleri Odası, değişim için start verdi.
 
2014 sonuna kadar 355 aracın tamamını yenilemek zorunda olan Oda, Otokar firmasına hazırlattığı yeni aracı, otobüs sahiplerinin beğenisine sundu. Kullanımdaki 9 metrelik araçlardan bir metre daha uzun olan 10 metrelik yeni otobüslerin tamamı klimalı olacak.
 
Engelli vatandaşların daha rahat binmesi için alçak tabanlı olacak otobüslerin, yolcu güvenliği açısından birçok artısı bulunuyor. Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkan Vekili Ramazan Çalan, “yeni araçların, örme saçtan olduğu için darbeye dayanıklı olacağını belirterek, bu araçların kapıları açık iken kesinlikle hareket etmediğini söyledi.
 
İçi daha geniş olan araçlarda 4 engelli vatandaşın seyahat edebileceğini ifade etti.
 
10 NUMARA YAĞ TARİH OLUYOR.
 
Özel otobüslerle ilgili şikâyetlerin başında gelen ’10 numara yağ’ kullanımı da yeni araçlarla birlikte tarihe karışıyor. Dizel ve euro 5 normlarında olacak yeni araçlar, bırakın 10 numara yağ ile çalışmayı normal dizel yakıt ile bile çalışmayacak ve çevre dostu Euro dizel yakıtla çalışacak.
 
Otobüslerin imalatını üç farklı firma ile yapacak ve araçların tamamının aynı standartta olacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X