Hapis cezası alınca evini kendi elleri ile yıktı

Bursa’da, imarlı 3 katlı binasının üzerine kaçak 2 kat daha inşa eden vatandaş, “ruhsatsız inşaat yaptığı” gerekçesiyle açılan davada 2.5 yıl hapis cezasına çarptırılınca, elleriyle yaptığı evi kendi elleriyle yıktı.

Hapis cezası alınca evini kendi elleri ile yıktı
HABERİ PAYLAŞ
Merkez Yıldırım ilçesinin Demirkızık Mahallesi’nde 3 katlı evinin üzerine 2009 yılında kaçak 2 kat çıkan Bülent Karakuş’a belediye tarafından 5 bin 500 lira ceza kesildi. 2004 yılında yenilenen kanun gereği hakkında “izinsiz inşaat yaptığı” gerekçesiyle dava açılan Karakuş, hapis şokuyla karşı karşıya kaldı.
 
Mahkeme kağıtlarının kendine ulaşmadığını ifade eden Karakuş, “2009 yılında imarlı üç katlı evimin üzerine iki katlı kaçak inşaat yaptım. Bu esnada tutanak tutulmuş, ben de bu tutanağa imza attım. Mahkeme sonucunda kağıtlar bana ulaşmadı. O arada mahkemeye giremedim. Bundan dolayı iki kere aynı suçu işlememden dolayı 2,5 yıl hapis cezası aldım. Bu dönemin sonunda kararın bozulması için, alınan kararları iki kere Yargıtay’a gönderdim. Ama karar orada da onaylandı. Normalde benim teslim olup içeri girmem gerekiyor. Bu cezayı bir yıl kadar erteledim” dedi.
 
“ELLERİMLE YIKIYORUM”
 
Hapis kararının ardından binayı kendi elleriyle yıktığını dile getiren Karakuş, “Bu esnada binayı kendi isteğimle yıkarsam cezamın ortadan kalkacağını öğrendim. Bu yüzden hapse girmemek için evimi kendim yıkıyorum. Aldığım ceza para cezasına dönüştürülmüyor. Belediyeden bize bir ceza geldi. Onu önceden yatırmıştık. Ama mahkeme bana direk hapis cezası verdi. Bu ev oturulan bir evdi. Kendim bu evi yıkarsam cezaevine girmeyeceğim. Elimde yazılı bir belge yok, ama mahkemede böyle olacağını söylediler. Yaşadığım bu olaydan dolayı mağdurum” diye konuştu.
 
“KİMSE KAÇAK EV YAPMASIN”
 
Kaçak yapı yüzünden cezaevinde yatan vatandaşlar olduğuna dikkat çeken Karakuş, “Bursa’daki binaların birçoğu kaçak. Ben üç katlı imarlı evimin üzerine ilave kat çıktım. Hapis cezası olduğunu bilmiyordum. Çoğu insan da bunu bilmiyor. Duruşmalara katılmadım, evime de kağıt gelmedi. Bu yüzden hapis cezası aldım. Benim gibi mağdur olan çok insan var. Bunu araştırınca öğrendim. Biz bunu geç öğrendik, ama acı öğrendik. Bilseydik tabii ki yapmazdık” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X