Hasta yakınlarına rahat ortam

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından gerçekleştirilen “10 gün projesi” kapsamında Türkiye genelinde pilot olarak seçilen 10 hastanede yoğun bakım üniteleri ve ameliyathane önlerine hasta yakını bilgilendirme sistemi ve alanı kuruldu.

Hasta yakınlarına rahat ortam
HABERİ PAYLAŞ

Kurum başkanlığınca “En çok hastası ve hasta yakını olan, ameliyathaneleri ve yoğun bakım servislerinin önünde bekleme ve bilgilendirme alanı müsait olan hastanelerin seçilmesinin ardından 102 erişkin yoğun bakım yatağına sahip Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışmalar tamamladı.

Konu hakkında açıklama yapan Hastane Yöneticisi Doç.Dr. Soner Cander, “Yoğun bakım ünitelerine hastaların sağlığını riske etmemek için ziyaretçileri bir kişiyle sınırlandırmak zorunda kalıyorduk. Bu durum hastanın diğer yakınlarının şikâyetine neden oluyordu. Bu proje ile hasta yakınlarına kapalı devre sistemiyle hastalarını görüntülü izleme imkânı sağladık. Oluşturduğumuz alana hastaları hakkında özet bilgilerini gösteren büyük televizyon ekranı koyduk. Bekleme alanında bulunan hasta danışma ve bilgilendirme bankosunda profesyonel halkla ilişkiler görevlisi hasta yakınlarına 7 gün 24 saat yardımcı oluyorlar” dedi.

ENFEKSİYON RİSKLERİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Hasta yakınları daha rahat beklemeleri için koltuklar ve çay-kahve makinası, telefon ve sosyal medya ile iletişim sağlamaları için bir sistem hazırladıklarını belirten Doç. Dr. Cander, “Ziyaretçiler hastayı ekranlardan görme imkânı bulurken hastanın son durumu hakkında bilgileri halkla ilişkiler personeli aracılığıyla alacaklar. Enfeksiyon riskleri açısından da bu sistem daha güvenli oldu. Hasta yakınlarından çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bu proje hem bizi hem de hasta yakınlarını rahatlattı. Emeği geçen tüm ekibimize teşekkürlerimi ediyorum’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X