Hatay’da 10 kilo patlayıcı ele geçirildi!

Daha önce büyük çapta patlamaların meydana geldiği Hatay’da jandarmanın yaptığı bir operasyonda, terör örgütlerinden birinin lojistik olarak sakladığı sanılan 10 kilo patlayıcı ile patlayıcı düzeneğinde kullanılan malzemeler ele geçirildiğini açıkladı.

Hatay’da 10 kilo patlayıcı ele geçirildi!

Hatay’ın sahil ilçelerinden Arsuz kırsalında dün sabah saat 04.00 sıralarında jandarma tarafından yapılan operasyonda 10 kilo patlayıcı, 1000 metre kablo, uzaktan kumandalı patlayıcı düzeneğinde kullanılan 3 cep telefonu, 1 kullanıma hazır basma tip ateşleme sistemi, patlayıcı madde düzeneklerinde kullanılan çok sayıda pil ile yaşam malzemesi ele geçirildi.

TÜRÜ BELİRLENEMEDİ

Jandarma, patlayıcının hangi örgüte ait olduğunu belirlemek için çalışma başlatırken, patlayıcının türü de belirlenemedi. Bunun üzerine patlayıcı incelenmek üzere Ankara’daki Jandarma Kriminal Laboratuarı’na gönderildi.

‘EYLEMİN ÖNÜNE GEÇİLDİ’

İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit, Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ ile birlikte konu hakkında bir basın toplantısı düzenleyen Vali Ercan Topaca, yaşam malzemelerinin olay yerinde imha edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Operasyon yapılan bölgede bazı ihbarlar neticesinde bir miktar patlayıcı, yiyecek içecek malzemesi ve çok sayıda malzeme ele geçirildi. Ele geçirilen malzemeler içinde bizim için en önemli olanı patlayıcı madde yapımında kullanılan 1000 metrenin üzerinde kablo, yine bir bidon içerisinde sıkıştırılmış 10 kilogram civarında hazır, fünyesi olmayan patlayıcı haline gelebilecek malzeme ele geçirildi. Yiyecek içecek olanlar orada imha edildi, onun dışında bazı cep telefonları ki delil niteliğinde olabilecek kablolar, piller ve delil olabilecek diğer malzemelerde bir tutanakla alındı. Aramalarda herhangi bir örgüt elemanına rastlanılmadı. Bu nokta onların lojistik maksadıyla kullandığı bir yerdi, imha edildi ve bu şekilde ilerde yapılabilecek bir eylemin önüne geçilmiş oldu.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X