Hava saldırıları işe yaramadı

ABD öncülüğündeki koalisyonun hava operasyonu da, IŞİD`e yabancı katılımı engelleyemedi. Amerikan istihbaratı, terör örgütüne her ay bin yabancı savaşçının katıldığını belirtti.

Hava saldırıları işe yaramadı
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) gibi radikal terör örgütlerine her ay bin yabancı savaşçı katıldığı iddia edildi.
Washington Post gazetesinin ABD istihbaratına dayandırdığı haberde, IŞİD’e kendi istekleriyle katılan yabancı savaşçıların 80 ülkeden geldiği ifade edildi. Şili, Norveç ve Maldivler gibi daha önce küresel terörizme vatandaşı karışmamış ülkelerden de IŞİD’e katılım olduğu belirtildi.
 
BM tarafından yayınlanan raporda da, Suriye ve Irak’ta bulunan yabancı savaşçıların görülmemiş boyutta olduğu ifade edildi. Rapora göre göre, şu ana kadar 15 bin yabancı savaşçı, IŞİD ve diğer radikal örgütlerin saflarında savaşmak için Suriye ve Irak’a gitti.
 
ESAD’A FAYDA SAĞLADI
 
Bu arada ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel de yaptığı açıklamada, Amerika ve koalisyon güçlerinin IŞİD’e karşı saldırılarından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın fayda sağladığını belirtti. Hagel, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında Hagel’a, koalisyon güçlerinin IŞİD’e yönelik operasyonlarının Esad’ı daha iyi bir pozisyona taşıyıp taşımadığı soruldu. Hagel soruya ”Evet, Esad bundan tabi ki bazı faydalar elde ediyor. Ancak burada uzun vadeli bir stratejiden bahsediyoruz’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X