‘Hava saldırılarında 15 bin IŞİD üyesi öldürüldü’

2014’ün yaz aylarında IŞİD’in Kobani saldırıları sırasında ABD hava kuvvetleri IŞİD militanlarını hedef almıştı.

‘Hava saldırılarında 15 bin IŞİD üyesi öldürüldü’

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye’de düzenlediği hava saldırılarında 15 binden fazla Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanının öldüğü bildirildi.

Time dergisinin haberleştirdiği ABD merkezli Airwars sivil toplum kuruluşunun raporuna göre, Irak ve Suriye’de son bir yıl içindeki hava saldırıları en az 459 sivilin de ölümüne yol açtı.

Kuruluş, IŞİD’in gazetecileri ve aktivistleri kaçırması ve öldürmesi nedeniyle örgütün denetimindeki bölgelerde kayıplara ilişkin verileri teyit etmenin zorluklarına dikkat çekti.

Ancak başka kuruluşlar da hava saldırılarıyla ilgili olarak benzer raporlar yayımladılar.

Grup sivillerin ölümüyle ilgili olarak “Koalisyon uçaklarının saldırılarında sivil kayıpların neredeyse tamamı 24 saat içinde açığa çıkıyor. Ceset görüntüleri sosyal medyada paylaşılıyor. Bu nedenle koalisyon güçlerinin sivil ölümlerini az gibi gösterme ve tamamen yok sayma politikası IŞİD’e güçlü bir propaganda malzemesi verilmesini sağlayabilir” dedi.

Amerikan ordusu şimdiye kadar saldırılarda sadece iki sivilin ölümünü kabul etti. Ancak sivil ölümleriyle ilgili altı ayrı soruşturma yürütülüyor.

5 bin 800 hava saldırısı

ABD, Irak’taki hava saldırılarına 8 Ağustos, Suriye’deki operasyonlarına da 23 Eylül’de başlamıştı.

Daha sonra diğer ülkeler de koalisyona katıldı. Koalisyon güçleri şimdiye kadar iki ülkede 5800’den fazla hava saldırısı gerçekleştirdi.

Irak’ta ABD’yle birlikte Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Avustralya, Danimarka ve Kanada uçakları da saldırı düzenliyor.

Ürdün de hem Irak hem Suriye’de operasyonlara katılıyor ancak saldırılarının tarihi ve hedef alınan yerlerle ilgili bilgileri açıklamıyor.

Kanada bu ülkedeki hava saldırılarına Nisan’da başladı. İngiltere, hava saldırılarının yanı sıra insansız hava uçaklarıyla Suriye üzerinde keşif uçuşları yapıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X