Hayrete düşüren domatesler

Bursa’da hobi bahçesinde Osmanlı domatesi yetiştiren Salih Ertuğral, 1 kilo 800 gramlık domates ile rekor kırdığını söyledi.

Hayrete düşüren domatesler

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Kayapa Mahallesi’nde servis şoförlüğü yapan eski muhtar Salih Ertuğral, hobi bahçelerinde yetiştirdiği Osmanlı domatesleriyle ilgi odağı oldu.

 

Ertuğral, 1 kilo 800 gramlık domatesle Türkiye’nin en büyük domatesini yetiştirdiğini ileri sürdü.

 

Ticaret maksadıyla değil, hobi olarak yaklaşık 1 dönümlük arazide üretim yaptığını ifade eden Salih Ertuğral, “Hobi bahçemde en düşük domates 1 kilo 200 gram. En büyüğü ise bu yıl 1 kilo 800 gram oldu. Geçen yıl 1 kilo 500 gram domates üretmiştim. Bu yıl hem kendi rekorumu hem de dünya rekorunu kırmış oldum” dedi.

TOHUMLARINI BULGARİSTAN’DAN GETİRTİYOR

Hobi bahçesinde güvercin gübresi ve hayvan gübresi kullandığını anlatan Ertuğral, “Hobi bahçemde hiçbir kimyevi madde kullanmıyorum. Hayvan gübresi ve güvercin gübresi ile üretim yapıyorum. Kendi çabalarımla yetiştirdim bunu. Bu işi severek yapıyorum. Severek yapıldığı zaman en iyisi oluyor. Bu domateslerin tohumlarını Bulgaristan’dan getirtiyorum. Osmanlı domateslerini hobi olarak yapıyorum, ama isteyene de ücreti mukabili satıyorum. Çok emek veriyorum, özenerek yetiştiriyorum” diye konuştu.

Bursa’da Osmanlı domatesi yetiştirenler olduğunu hatırlatan Ertuğral, “Bursa’da bu domatesi yetiştiren var, ama kabuğu kalın. Benim domateslerimin kabuğu ince. Kahvaltıda çok lezzetli oluyor. Ağzınızda tereyağı gibi kayıyor. En büyük özelliği de aroması çok nefis” şeklinde konuştu.

‘1 KİLO DOMATES ALMAK İSTEYENLERE YOK DİYORUM’

Her yıl yeni bir rekor denemesi yaptığını dile getiren Salih Ertuğral, bu yıl yetişecek ürünlerde 2 kilo rekorunu kırmaya çalışacağını kaydetti. Pazarda Osmanlı domatesinin kilosunun 3 lira olduğunu ifade eden Ertuğral, kendisinden domates isteyenlere kilosunu 1,5 liradan sattığını anlattı. Ertuğral, “Bu işi hobi olarak yapıyorum. Benden 1 kilo domates isteyenlere maalesef elimde 1 kiloluk domates olmadığını söyleyince şaşırıyorlar. Çünkü bir tanesi iki kiloya yakın geliyor” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X