‘Hayvansal üretimdeki artış, tarımda büyümeyi tetikledi’

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, her türlü zorluğa karşın, gecesini gündüzüne katarak çalışan çiftçinin, tarımda büyümeyi gerçekleştirdiğini bildirdi.

‘Hayvansal üretimdeki artış, tarımda büyümeyi tetikledi’
HABERİ PAYLAŞ

Bayraktar, yılın ilk çeyreğindeki büyüme verilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, hayvansal üretimdeki artışın tarımda büyümeyi tetiklediğini belirtti.

Geçen yıl yüzde 1,9 gerileyen tarım sektöründe, geçen yılın son çeyreğinde başlayan büyümenin bu yılın ilk üç ayında da sürdüğüne dikkati çeken Bayraktar, sanayi yerinde sayarken tarımın ortalamanın üzerinde büyümesinin ekonomiye önemli katkı sağladığını ifade etti.

Bayraktar, yağışların iyi gitmesinin bitkisel üretimde artışa neden olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Kışlık sebzelerin üretiminde genel olarak bir artış görüldü. Hayvansal üretimdeki büyüme sürüyor. İlk üç ayda üretim, kırmızı ette yüzde 13,8, tavuk etinde yüzde 9, yumurtada yüzde 3,9, sanayiye aktarılan inek sütünde yüzde 1,6 arttı. Bütün bunlar tarımda büyümeyi olanaklı kılmaktadır. 2014 yılının ilk üç ayında 14,9 milyar liralık cari gayri safi yurtiçi hasıla bu yılın ocak-mart döneminde 17,5 milyar liraya yaklaştı. Tarımın toplam hasıla içindeki payı ilk üç ay için yüzde 3,6’dan yüzde 3,9’a yükseldi.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X