‘Hazinenin bir borçlanma sıkıntısı yok’

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, altın tahviline ilişkin, ”Hazinenin bir borçlanma sıkıntısı yok” dedi.

‘Hazinenin bir borçlanma sıkıntısı yok’

Şimşek, dün katıldığı bir televizyon programında, Hazinenin ihraç edeceği altın tahviline ilişkin soru üzerine, sistemin hem basit hem tahvil alan vatandaş ile genel ekonomi için faydalı olacağını söyledi. Bunun atıl kaynakları ekonomiye kazandıracak önemli bir inisiyatif olduğunu dile getiren Şimşek, tahvili Hazinenin çıkaracağını, kendilerine bu konuda Ziraat Bankasının yardımcı olacağını ifade etti. Vatandaşların evinde, yastık altında, kasasında tuttuğu altınını Ziraat Bankasına götüreceğini anlatan Şimşek, burada eksperin altının ayarını değerlendireceğini, ağırlığını ölçeceğini, bunun karşılığında sertifika, tahvil vereceğini belirtti.

ÇEYREK GETİR ÇEYREK GÖTÜR

Şimşek, bu tahvilin istenildiği zaman tekrar altına dönüştürüleceğine dikkati çekerek, ”Bizim sloganımız da çeyrek getir çeyrek götür” dedi.  Hazinenin bir borçlanma sıkıntısının olmadığının altını çizen Şimşek, şöyle devam etti:

”Bunu niye yapıyoruz? Çok net olarak biliyoruz ki Türkiye’de bazı tahminlere göre 100 milyar doları bile bulan bir altın stoku var, bu atıl duruyor, yastık altında. Diyoruz ki ‘getirin bunu sisteme koyun, ekonomi kazansın.’ Biz ekonomide çarkların daha hızlı dönmesi, Türkiye’nin tasarruf imkanlarının, kaynak sorununun çözülmesi için bu maliyete katlanacağız. Altını da ekonomiye kazandırmak, atıl olmaktan çıkarmak, sistemde kaynakları ve kaynak çeşitliliğini artırmak için biz bir maliyete katlanacağız Hazine olarak.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X