HDP’den termik protestosu

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, DOSAB’ta yapılması planlanan termik santrale tepki ve otomotiv işçilerine destek amacıyla Heykel’de toplanan partililerle buluşarak basın açıklaması yaptı.

HDP’den termik protestosu

AYKUT GÜNGÖR

Bursa’nın termik santral ile gaza boğulup zehirleneceğini belirten Hasip Kaplan, gelişmiş ülkelerde bu tür yatırımlara  tarafsız bilim adamlarının hazırladığı raporların doğrultusunda ve halka sorularak karar verildiğini söyledi. 

Kent merkezine yapılacak termik santral ile Bursa’nın ve Uludağ’ın yeşilinin biteceğini ifade eden Kaplan, 100’den farklı örgütün bir araya gelerek bu santrale karşı çıkmasına rağmen bu ısrarın nedeninin halka açıklanması gerektiğini kaydetti. Halkın onayını almadan termik santralin yapılamayacağını bildiren Kaplan, halkın önüne sandık koyup şehir merkezine termik santral isteyip istemediğinin sorulması gerektiğine dikkat çekti.

Otomobil firmalarındaki işçi eylemlerine destek verdiklerini de belirten Hasip Kaplan, “Emekçilerin onurlu bir direnişi var. Hak arayışı var. Hem sendikaya hem de işverene karşı bir direniş içindeler. 7 Haziran’da hem seçim barajını yıkacağız, hem de sendikaların önündeki toplu sözleşme barajlarını yıkacağız. Çünkü sendikal hak ve özgürlüklerinin önlerine çok ciddi barajlar kondu. Bu barajların önünden kendi hak taleplerini doğru dürüst yapamıyorlar” diye konuştu.

SUİKAST İDDİALARI

Sırrı Süreyya Önder’in, ‘Elimizde Demirtaş’a yönelik suikast düzenleneceği bilgisi var’ şeklindeki açıklamalarını da değerlendiren Kaplan, “Bu duyumları 1 ay öncesinden ben de aldım. Açık söylüyorum. Hiçbir muhalefet partisinin ve liderinin can güvenliği yoktur. 100’ün üzerinde seçim büromuz, en son Mersin ve Adana bürolarımız bombalandı. ‘Fail bilmem kim’ diye açıklama yapıyorlar. Bize görüntüleri çıkarın. Bize niye o soruşturmayı gizli yaptığınızı açıklayın. Bu bombalamaları kim yapıyor? Toplantı saatini kim dinledi, izledi belli. MİT emrinizde, onlar dinliyor. Güvenlik paketini siz çıkardınız, bütün polis, emniyet, jandarma emrinizde. Onlar dinliyor’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X