Hepimiz kardeşiz

Bursa’da faaliyet gösteren Doğu ve Güneydoğu hemşeri dernekleri ile sivil toplum örgütleri bir araya gelerek teröre karşı tek ses tek yürek oldu.

Hepimiz kardeşiz
HABERİ PAYLAŞ

SEYİT GÜNDOĞAN

Artan terör olaylarına tepkiler çığ gibi büyümeye devam ederken, Bursa’daki Doğu ve Güneydoğu illeri hemşeri dernekleri ile sivil toplum örgütleri bir araya gelerek teröre karşı tek ses oldu. Ördekli Kültür Merkezi’nde bir araya gelen 24 Doğu ve Güneydoğu derneği ve sivil toplum kuruluşu ortak basın açıklaması yaptı. 

Dernekler adına açıklamayı yapan Van Burvander Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikri Pala, terörün bir insanlık suçu olduğunu ve dili, dini, ırkı olmadığını belirterek, “Ortak geçmişe, tarihe ve kültüre sahip olduğumuz kardeşlerimizi kardeşlik duyguları içerisinde hareket etmeye ve her türlü terör ve şiddet olaylarından uzak durmaya davet ediyoruz” dedi.

TÜRK-KÜRT KAVGASI DEĞİL

Terör olayları dolayısıyla birçok şehirde yapılan protesto yürüyüşlerinden masum insanların linç edildiği, iş yerlerinin ve evlerinin yağmalandığına dikkat çeken Pala, demokratik protesto hakkının dışına taşan bu tür eylemlerin terörden daha ağır faturaları olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Kimden gelirse gelsin her türlü şiddet ve terörü kınadıklarını ve lanetlediklerini vurgulayan Pala, “Gerek siyasi gerekse basında oluşturulan algı ile Doğu ve Güneydoğulu vatandaşlarımızın terörist gibi gösterilmelerini kınıyoruz. Bu bir Türk, Kürt kavgası değildir. Bu kirli şer odaklarının kardeşliğimizi sabote etmeye çalışan alçakça ve kalleşçe bir oyunudur. Türkiye doğusu ve batısı ile hepimizindir. Bu yüzden hepimiz kardeşiz” diye konuştu. 

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Türkiye’nin huzur ve saadetini bozan iç ve dış mihraklara karşı birlik ve beraberlik içinde olmak gerektiğinin altını çizen Pala, “Bizler din, din ve mezhep ayrımı yapmadan barış ve kardeşlik duyguları içinde milletimizin ve ülkemizin yaşamasını istiyoruz. Terörün bitmesini, çözüm sürecinin iktidar muhalefet tüm kesimler tarafından hiç vakit kaybedilmeden yeniden hayata geçirilmesini ve sonuca ulaştırılmasını talep ediyoruz. Gelinen süreçte tüm halkımız mağdur oldu. Anneler ağlamaya devam ediyor. Bu sebeple bu süreçte tüm siyasal düşüncelerden sıyrılmalı ve sadece insaniyet namına bu kanın durması için herkes elinden geleni yapmalıdır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesini temsil eden dernekler olarak kanın durması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X