Her 10 saniyede 2 kişi diyabet hastası oluyor

Dünyada her 10 saniyede 2 kişide diyabet hastalığının geliştiğine dikkat çeken Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi İç Hastalıkları uzmanı Dr. Yaşar Yücel, hastalığın tedavisinde, dengeli ve bilinçli beslenme büyük önem taşıdığını belirtti

Her 10 saniyede 2 kişi diyabet hastası oluyor

Günümüzün en yaygın kronik hastalıklar arasında yer alan halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı, değişen yaşam alışkanlıklarıyla birlikte, her geçen gün artıyor. Verilere göre, Dünyada 415 milyon diyabet hastasının bulunduğu, bu sayının 2040 yılında ise 642 milyon olacağı ön görülüyor. Diyabet tedavisinde ise; ölçülü, dengeli ve bilinçli beslenme düzeni oluşturulması ve kan şekerini kontrol altına almak büyük önem taşıyor.

DİYABET TEDAVİSİNDE HEDEF

Etkin tedavinin yapılamaması ve kan şeker kontrolünün sağlanamamasının kısa ve uzun dönemde sağlık sorunları oluşturacağını belirten Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi İç Hastalıkları uzmanı Dr. Yaşar Yücel, diyabetin damar ve sinir hasarları yüzünden organ hastalıklarına neden olacağına dikkat çekti.

Yücel, şunları söyledi:

“Komplikasyonlar Türkiye’de diyabet harcamalarının artmasının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Hastanın kan şeker değerlerinin sağlıklı bireylerle aynı değerlere düşürülmesi ve tedavi hedeflerine ulaşılması komplikasyonların ve ölümlerin azaltılmasında büyük önem taşır. Türkiye’de diyabetiklerin yüzde 55‘ine teşhis konulabilmektedir. Bununla beraber, teşhis edilen diyabetik hastaların tamamı diyabet tedavisi almamakta; tedavi alanlarında ancak yarıya yakın bölümü tedavi hedeflerine ulaşabilmektedir. Hastalık uzun süreli bir tedaviyi gerektiriyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X