‘Herkes başının çaresine baktı’

Adriyatik’te seyir halindeyken yanan “Norman Atlantic” adlı feribottaki yolcu ve mürettebatın tamamı kurtarıldı. Olayda 7 kişi öldü. Türk yolcu Şimşek, “Herkes başının çaresine baktı” dedi.

‘Herkes başının çaresine baktı’
HABERİ PAYLAŞ

Adriyatik’te seyir halindeyken yanan “Norman Atlantic” adlı feribottaki yolcu ve mürettebatın tamamı kurtarıldı. Olayda 7 kişi öldü. Türk yolcu Şimşek, “Herkes başının çaresine baktı” dedi.

 

Yunanistan’ın Patra Limanı’ndan 422 yolcusu ve 56 kişilik mürettebatıyla İtalya’ya sefer yaparken yangın çıkan “Norman Atlantic” adlı feribotta bulunan bütün yolcuların kurtarıldığı bildirildi.

Yunan medyasındaki haberlerde, 53’ü Türk vatandaşı 422 yolcudan beşinin hayatını kaybettiği, kalan yolcuların kurtarıldığı kaydedildi. Feribotta yalnızca mürettebat üyelerinin kaldığı, kurtarma operasyonunun mürettebat için devam ettiği belirtildi.

Yetkililer kazada 7 kişinin öldüğünü bildirdi.

Hazırlıklı olmadığı çok açıktı

Yunanistan’dan yola çıkıp İtalya’ya hareket eden ancak Adriyatik Denizi’nde yanan feribottaki 53 Türk vatandaşından İtalya’nın Puglia bölgesine getirilenlerin sayısı 12’ye ulaştı.

Puglia bölgesine gelen Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’ndeki personelin verdiği bilgiye göre getirilen 12 Türk vatandaşından 5’inin kadın olduğu ve mevcut durumda 3’ünün hastanede müşahade altında tutulduğu bildirildi. Hastaneden taburcu olan Ahmet Şimşek adlı Türk vatandaşı AA muhabirine verdiği bilgide, “Geminin bu tip bir acil duruma hazırlıklı olmadığı çok açıktı. Herkes kendi başının çaresine baktı” dedi.

Saat 03.30 gibi dumanı fark ettiklerini belirten Şimşek, yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

“İlk filikalara güvenerek aşağıya indik. Ama hiçbir yetkili yoktu. Hayatında ilk defa filika gören insanlar kendi başlarına filikalara binip, denize indirmeye çalışıyordu. İpleri kopartıp 5 filikayı denize attılar. 3’ü akıntıyla hemen gitti. 2’sine insanlar ancak binebildi. Sonra yerler yanmaya başlayınca güverteye çıktık. Ve kamaraların ve araçların olduğu yerin yandığını fark ettik.”

İlk kurtarma müdahalesinin sabah saat 11.30 civarında, filikalarda olanları kurtaran bir kuru yük gemisinden geldiğini belirten Şimşek, sonrasında akşama kadar başka yardım gelmeyince tekrar morallerin bozulduğunu dile getirdi. Yangının başlamasından yaklaşık 24 saat sonra helikopter ile gemiden alınarak kurtulan Şimşek, “İlk panikten sonra gemide garip bir şekilde herkes çok rahattı. Herkes, nasıl olsa bizi gördüler, buldular, koskoca Avrupa devletinin sularındayız diye rahattı” şeklinde konuştu.

Yangından dolayı herkesin sadece canını kurtardığını, hiçbir yiyecek ve içeceğin ya da kıyafetin yanlarında olmadığını vurgulayan Şimşek, “Bence en büyük eksiklik saatler boyunca hiçbir insani yardımın bize dağıtılmaması oldu. İnsanlar açlıktan ve soğuktan perişan oldular” dedi.

“Şimdi (gelin size feribotla Türkiye’ye götüreceğiz) deseler biner misiniz?” sorusuna ise Şimşek, “Binmem. Çünkü bunları gördükten sonra binmem. Bu kadar ilgisiz ve duyarsız olacaklarını zannetmiyordum. Ama belki Türk feribotu olursa binerim” cevabını verdi.

Yunanistan’ın Patra Limanı’ndan 422 yolcu ve 56 kişilik mürettebatıyla cumartesi akşam saatlerinde İtalya’nın Ancona kentine hareket eden feribotta, henüz belirlenmeyen nedenle yangın çıkmıştı.

“Türk vatandaşlarıyla ilgili ölüm bilgisi alınmadı”

Öte yandan, Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, 422 yolcu ve 56 kişilik mürettebat taşıyan “Norman Atlantic” isimli feribottaki Türk yolcularla ilgili yaralanma veya ölüm bilgisi alınmadı.

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nden 4 kişilik ekibin, Türkiye’nin Bari ve Brindisi fahri başkonsolosları ile Brindisi, Lecce ve Bari’de gelişmeleri izlediği, kurtarılan Türk vatandaşlarına yardım sağladıkları ifade edildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X