Hisar Arkeopark heyecanlandırıyor

Hisar Arkeopark kazılarını inceleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın tarihinin yeniden yazılacağını söyledi.

Hisar Arkeopark heyecanlandırıyor
HABERİ PAYLAŞ

Hisar ya da tarihi kale içi olarak bilinen bölgede, Mollagürani Mahallesi Dolaplı Sokak’ta kazı çalışmaları devam Hisar Arkeopark sahasında incelemelerde bulunan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu projenin Bursa’nın geçmişini gün yüzüne çıkaracak çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

 

Kazılarda Osmanlı, Bizans ve Roma dönemlerine ait çok önemli bulgulara ulaşıldığındı ifade eden Başkan Dündar, “Büyük bir titizlikle yürütülen çalışmalar sonunda, belki de şehrimizin bilinen tarihinin çok daha öncesine inilecek. Şu anda Osmanlı, Bizans ve Roma dönemine ait bulgular ışığında araştırma ve kazı çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.

Hisar Arkeopark proje çalışmalarının yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanı kapsadığını, bölgede kamulaştırma işlemlerinin yüzde 80 oranında tamamlandığını ifade eden Başkan Dündar, “Kamulaştırma çalışmalarının tamamlandığı alanlarda kazı çalışmalarımız devam ediyor. Hisar mahallesinin bulunduğu bölgenin tamamı, aslında bu proje çerçevesinde bizim çalışma alanımızı oluşturuyor diyebilirim” şeklinde konuştu.

 

Yürütülen kazı çalışmalarında her gün yeni bir bulguya rastlandığını dile getiren Başkan Dündar, “Son olarak, Roma dönemine ait tuğla zemin, kazı ekiplerimiz tarafından gün yüzüne çıkartıldı. Önemli bir yapı parçasına ait olduğu tahmin ediliyor. Bir hamamın mı yoksa bir çarşının parçası mı bilinilmiyor. Tuğla zeminin mahiyeti, daha sonra yapılacak çalışmalarla netlik kazacak” dedi.

Ortaya çıkartılan kalıntıların çalışmaları daha da heyecanlı hale getirdiğini söyleyen Başkan Dündar, “Araştırmacılar açısından da yeni verilerin ortaya çıkması, Bursa’nın tarihi geçmişine yeni verilerin eklenmesi manasına geliyor. Hisar Arkeopark, Bursa’nın tarihinin yeniden yazılmasına öncülük edecek. Dolayısıyla bu yönüyle bakıldığında çok önemli, verimli bir çalışma. Çalışmaları bundan sonrada yakından takip edeceğiz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X