Hizmette güven arttı, inşaatta düştü

Sektörel güven. yılın ilk ayında hizmetlerde yükselirken, perakende ticaret ve iki yıldır kesintisiz şekilde “kötümser” düzeyde bulunan inşaatta azaldı.

Hizmette güven arttı, inşaatta düştü

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor. Endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Sektörel Güven Endeksleri verilerine göre, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2.1 artışla, Aralık ayındaki 98.4 olan “kötümser” düzeyden endeksi, Ocak ayında 100.4 ile “iyimser” tarafına geçti.

Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini ve son üç aylık dönemdeki hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi yüzde 3,5, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 3.0 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0.2 arttı.

PERAKENDE TİCARET

Buna karşılık, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2.7 azalışla, Aralık ayındaki 107.2 düzeyinden, Ocak ayında 104.2 değerine düştü, ancak, “iyimser” düzeyini korudu.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış; mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 2.2 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 5.9 azalırken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 0.4 arttı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ

Uzun süredir sürekli “kötümser” düzeyde olan inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 1.0 azalışla, bir önceki aydaki 83.2 düzeyinden, Ocak ayında 82.4 değerine düştü.

İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış; gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2.7 azalırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 1.7 arttı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X