Hollanda kendini akladı

Hollanda Yüksek Mahkemesi, Hollanda hükümetini BM’ye ait bir askeri üsten çıkarılan ve Sırp kuvvetleri tarafından Srebrenitsa’da katledilen Bosnalı 350 Müslüman erkeğin 1995 yılındaki ölümlerinden ‘kısmen’ sorumlu olduğu yönündeki kararı onadı.

Hollanda kendini akladı
HABERİ PAYLAŞ

Mahkeme, ‘Hollandalı BM barış gücü askerleri Müslüman erkeklerin ‘güvenli bölge’ olarak gördükleri üste kalmalarına izin vermek yerine onları teslim ederek Sırp birliklerinin ellerinde olası istismar veya ölüme maruz bıraktıkları’ yönünde karar verdi. Dün görülen duruşmada mahkeme heyeti, ‘Hollandalı barış gücü askerleri, 13 Temmuz 1995’te Srebrenitsa yakınlarındaki bir askeri üste bulunan 350 kişinin tahliyesinde yasa dışı olarak hareket etti. Boşnak erkeklerin, Sırpların ellerinden uzak kalma şansını ellerinden aldılar’ ifadelerine yer verdi. Ayrıca Yüksek Mahkeme, Sırplar tarafından katledilen 350 kurbanın ailesine, maddi zararlarının yüzde 10’unu Hollanda hükümetinden talep etme hakkı tanıdı.

Mahkeme, Boşnakların askeri üste kalsalar bile öldürülmeme ihtimallerinin yüzde 10 olduğuna hükmetti.
Dava, Srebrenitsa yakınlarındaki Hollanda taburuna sığınan 5 bin civarında Müslüman Bosnalının ‘toplu tahliyesi’ sırasında üssün dışına çıkarılan ve ardından Ratko Miladiç’e bağlı Sırp birlikler tarafından katledilen 350 erkekle ilgili. Lahey Temyiz Mahkemesi, 2017 tarihli bir kararında Hollandalı birliklerin eylemlerinin, insanları hayatta kalma şansından mahrum ettiğine hükmetmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X