‘Hoş geldin Türk ordusu’

Türkiye’nin Katar’daki askeri üssüne asker konuşlandırılmasına yönelik TBMM’de alınan karar, Katar’da sevgiyle karşılandı. Katar Emiri Tamim El Sani, resmi twitter hesabından Türkçe yaptığı açıklamada ‘Hoş geldin Türk ordusu’ ifadelerine yer verdi.

‘Hoş geldin Türk ordusu’
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye Katar’a asker gönderme kararını erkene alıp Meclis’ten geçirince Katar Emiri’nden buna jest geldi.

Katar Emiri Temim bin Hamad el-Sani twitter hesabından özel bir paylaşım yaptı. Emirin paylaşımında Türk bayrağının önünde duran bir Türk askeri bulunuyordu. Katar Emiri hem Arapça hem ed Türkçe olarak fotoğrafın altına ‘Türk ordusu hoş geldin’ diye yazdı.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman el Sani de krizli ilgili düzenlediği basın toplantısında  Türk askerinin ülkeye gelmesini savundu. Katar Dışişleri bakanı, Türkiye’nin ülkelerine asker gönderme kararının ‘tüm bölgenin güvenliği adına gerekli olduğunu’ söyledi.

DÜŞMANDEN BİLE GÖRMEDİK

Ülkesine yönelik bölgesel abluka hakkında basın toplantısı düzenleyen Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman el Sani komşularına da ağır bir dille eleştirdi. Katarlı bakan, El Sani, ‘bu tarz bir hamaseti düşman bir ülkeden bile görmedikleri’ yorumu yaptı.

 

KRİZ DERİNLEŞİYOR

Bu arada Körfez’de hafta başında patlak veren kriz, beşinci gününe girerken gerilim tırmanarak sürüyor. BAE şimdi de Katar’ı ekonomik ambargoyla tehdit etti.  Dışişleri Bakanı Enver Muhammed Gargaş, gerekirse Katar’a ekonomik ambargo uygulanabileceğini söyledi.  Bakan Katar’dan ”Lider değişikliği değil. Sadece  politika değişikliği bekliyoruz’dedi. 

Bahreyn ise bütün seçeneklerin masada olduğunu vurguladı. Yapılan bu açıklamalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon diplomasisi sonrası gelmesi dikkat çekti. Trump Katar Emiri Tamim Bin Hamad El Tani ile Abu Dabi veliaht prensi Muhammed bin Zayid  ile görüştü ve taraflara yardım önerdi. Gerekirse Beyaz Saray’da bir görüşme yapılabileceğini söyledi. Körfez ülkeleri arasında birlik çağrısı yapan Trump, ancak bunun kesinlikle  aşırılıkla mücadeleye engel olmaması gerektiğini  belirtti. 

Kuveyt’te tansiyonu düşürmek için  devrede ancak  çabalar henüz sonuç vermedi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Katar  ile ilgili krizi  Körfez ülkelerinin kendi içinde  çözmesi gerektiğini söyledi. Dışarıdan arabuluculuk yada yardım istemediklerini belirtti. Körfez’de kriz sürerken, bir ülke daha  Katra’la diplomatik ilişkilerini kesti.  Batı Afrika ülkesi  Senegal,  Katar Büyükelçisini geri çağırdı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X