Hububat üretiminde artış bekleniyor

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, bu yıl hububat üretiminde geçen yıla göre yüzde 30-35 artış öngördüklerini belirtti.

Hububat üretiminde artış bekleniyor

Yetkin, yazılı açıklamasında, bahar aylarında bir çok ürünü vuran soğuk, kar yağışı ve don olaylarının hububat üzerinde olumsuz etki yapmadığını ifade ederek, son günlerde havaların ısınmasıyla da hasat döneminin öne çekildiğini kaydetti.

 

Çukurova bölgesinde her yıl ortalama 2 milyon dekar alana buğday ekildiğini ve ortalama 750-800 bin ton civarında ürün elde edildiğini bildiren Yetkin, “Önümüzdeki haftalarda olumsuz bir durum olmazsa bu yıl bu rakamın aşılması bekleniyor. Geçen yıl kuraklık nedeniyle üretimde yüzde 30’a varan düşüşten ötürü büyük zarara uğrayan buğday üreticisi bu durumdan memnun” değerlendirmesinde bulundu.

 

Mayıs ayında yağışların mevsim normallerine yakın ve düzenli seyrettiğine işaret eden Yetkin, şunları kaydetti:

 

“Genel olarak baktığımızda, geçen yılın ekim ayından bu yana tüm ülkede yağışlarda geçen yıla göre yüzde 70  artış var. Geçen yıl hububat üretim miktarı, bir önceki yıla göre yüzde 12,7 azalarak yaklaşık 32,7 milyon ton olarak gerçekleşmişti. Bu yıl hububat üretiminde geçen yıla göre yüzde 30-35 arası birartış bekleniyor. Derneğimizin bölgeler bazında yaptığı araştırmaya göre buğday üretiminin yüzde 15-21 arasında bir artışla 22-23 milyon ton arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilen en yüksek üretim 2013 yılında 22 milyon 50 bin ton olmuştu. Bu durumda büyük ihtimalle bu yıl tüm zamanların en yüksek buğday üretimi gerçekleşmiş olacak.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X