İflas eden Porto Riko ABD eyaleti olmak istiyor

İflas etmiş durumdaki 3,5 milyon nüfuslu Karayip adası Porto Riko’da yapılan referandumda yüzde 97’lik çoğunluk ABD’nin eyaleti olunmasından yana oy kullandı. Seçime katılım oranı ise yüzde 23 dolayında kaldı.

İflas eden Porto Riko ABD eyaleti olmak istiyor
Yaklaşık 70 milyar doları bulan dış borçlar ödenemediği için mayıs ayında moratoryum ilan eden Porto Riko’da yapılan halkoylamasına katılanların hemen tamamı bölgenin ABD eyaleti olarak tanınması yönünde oy kullandı. Katılma oranının yüzde 23’te kaldığı referandumda ABD’ye bağlı olan özerk Porto Riko’ya 51’inci ABD eyaleti statüsü tanınmasını isteyenlerin oranı yüzde 97,2 oldu. Porto Riko valisi halkın iradesinin gerçekleşmesi için çalışacağını açıkladı.

Porto Riko 1898 yılındaki askeri müdahale ile ABD’ye bağlanmış, 1952 yılında ise özerkliğe kavuşmuştu. Porto Rikolular ABD’ye vizesiz seyahat edebiliyor ancak ABD’deki başkanlık ve Kongre seçimlerinde oy kullanamıyorlar. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X