Iğdır şehitlerimizi uğurladık

Iğdır Dilucu Sınır Kapısı’nda PKK’nın düzenlediği bombalı saldırıda şehit düşen polis memurları memleketlerinde son yolculuğuna uğurlandı.

Iğdır şehitlerimizi uğurladık

Iğdır Dilucu Sınır Kapısı’nda PKK’nın düzenlediği bombalı saldırıda şehit düşen polis memurları memleketlerinde son yolculuğuna uğurlanıyor.

Fehmi Şahin ve Ali Koç için Ankara’da tören

Iğdır’daki terör saldırısında şehit olan polisler Fehmi Şahin ve Ali Koç için Ankara’da tören düzenlendi.

Şehit polislerin Türk bayrağına sarılı naaşları, meslektaşlarının omuzunda Kocatepe Camisi’ne getirildi.

Şehitler için burada düzenlenen törene, Fehmi Şahin’in annesi Nezahat, eşi Çiğdem ve oğlu Yağız Şahin, Ali Koç’un babası Mithat, annesi Emine, eşi Nurcan, 1,5 yaşındaki kızı Amina ve yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Kenan İpek, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, kuvvet komutanları, polis müdürleri ve kalabalık bir grup vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Gül, MHP Genel Başkanı Bahçeli ve öteki protokol mensupları törenden önce şehit ailelerine taziyelerini sundu.

11. Cumhurbaşkanı Gül’ün yakın korumalığını da yapan şehit Fehmi Şahin’in acılı annesi Nezahat Şahin, “Oğlum herkesi korudu, bir yavrumu koruyamadılar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Gül, cenaze namazında, şehit Fehmi Şahin’in oğlu Yağız Şahin’in yanında saf tuttu. Cenaze namazının ardından şehitler için dua edildi, helallik istendi. Avludaki vatandaşlar, tekbir getirdi ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganı atıp terörü lanetledi.

Şehitlerin naaşı, meslektaşlarının ve vatandaşların omuzlarında tekbirlerle cenaze araçlarına alındı. Cenazeler avludan araçlara taşınırken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve 11. Cumhurbaşkanı Gül ile diğer protokol üyeleri cenazelerin ardından yürüdü. 

Şehit Fehmi Şahin’in naaşı toprağa verilmek üzere Cebeci Polis Şehitliği’ne, Ali Koç’un naaşı ise Haymana’ya götürüldü.

Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde şehit düşen Üstçavuş Okan Taşan’ın bugün olması öngörülen cenaze töreninin ise yarın yapılacağı öğrenildi. 

Başkomiser Mehmet Parlak son yolcuğuna uğurlandı

Iğdır Dilucu Sınır Kapısı’ndaki memurların görev yerlerine gidişine refakat eden polis ekibine yönelik bombalı saldırıda şehit düşen Başkomiser Mehmet Parlak, Göksun ilçesinde defnedildi.

Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, şehitlere yapılan hunharca ve kalleşçe saldırıyı kınadığını söyledi.

 

Terör örgütleriyle mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Yılmaz, “Aziz milletimizin önünde devletimizi ve birliğimizi hedef alan, her türlü örgütlerle mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi şahsım ve teşkilatım adına söz veriyorum. Aziz şehidim ruhun şad, mekanın cennet olsun” dedi.

Şehidin cenazesi törenin ardından polislerin omuzunda Ulu Camisi’ne getirildi. 

“Anaların gözyaşı o hainleri yerle yeksan edecek”

Anne Parlak, “Anaların gözyaşı o hainleri yerle yeksan edecek” dedi. Öğretmen olan Emel Yayla Parlak ise “Iğdır onların başlarına gömülsün. Hiç uğruna eşimi aldılar, Allah hepsinin ciğerini yaksın. Kalleşlerin eşimi benden böyle almalarına tahammül edemiyorum. Orada 1 ton bombayla cinayet işlendi” diye konuştu.

Şehit Parlak, Ulu Camisi’ndeki cenaze namazının ardından Kayabaşı Mezarlığı’nda toprağa verildi. 

Törene, şehidin yakınları, Vali Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu, Veysi Kaynak, Uğur Dilipak, Mehmet İlker Çitil, MHP Kahramanmaraş Milletvekilleri Sefer Aycan, Fahrettin Oğuz Tor, Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil ve vatandaşlar katıldı.

“Ağlamayın, benim oğlum şehittir”

PKK’nın düzenlediği bombalı saldırıda şehit olan Varlı için kılınan cenaze namazı sonrası eşinin tabutuna sarılan Gül Varlı, “Gitme, beni bırakma” diyerek gözyaşı döktü.

Kürtçe ağıtların yakıldığı törende baba Yusuf Varlı da “Ağlamayın, benim oğlum şehittir” dedi. 

Varlı’nın cenazesi gözyaşları arasında toprağa verildi.

Törene, şehidin yakınları, Vali İbrahim Taşyapan, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Yüksel Oğuz, Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Asker selamı ile toprağa verildi

Saldırıda şehit olan 5 yıllık polis memuru Yusuf Yelkenci, memleketi Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Anne Yelkenci, “Oğlum uzun süredir seni görmedim, yüzünü görmek istiyorum” diye ağladı. Fenalık geçiren şehidin ablasına ise sağlık ekipleri müdahalede bulundu. 

Burada düzenlenen törene, şehidin ailesi ve yakınları, Zonguldak Valisi Ali Kaban, AK Parti Zonguldak milletvekilleri Hüseyin Özbakır ve Faruk Çaturoğlu, CHP Zonguldak milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş ile MHP Zonguldak Milletvekili Zeki Çakan, İl Emniyet Müdürü Osman Ak, bazı belediye başkanları, askeri erkan ve binlerce vatandaş katıldı.

İl Müftüsü Mürsel Öztürk’ün kıldırdığı cenaze namazının ardından Yelkenci’nin Türk bayrağına sarılı tabutu, vatandaşlar tarafından cenaze aracına kadar taşındı. Bu sırada civarda bulunan iş yeri ve evlerin balkonlarındaki kadınların ağladığı, bazı vatandaşların da asker selamıyla şehidi uğurladığı görüldü.

Yelkenci’nin cenazesi, ilçeye bağlı Üçköy köyündeki aile mezarlığında toprağa verildi.

“Evlilik yıl dönümümüzde yapılır mı”

bombalı saldırıda şehit olan polis memuru Adem Cankurtaran (31), memleketi Yozgat merkeze bağlı Osmanpaşa köyünde son yolculuğuna uğurlandı.

Yozgat Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin naaşı, köydeki baba evinde “helallik” alınmasının ardından Osman Paşa Emirci Sultan Camisi’ne götürüldü. Burada şehidin tabutuna sarılan eşi İtibar Cankurtaran, “Bizi nasıl bıraktın. Doyamadım sana. Doyamadım Ademim. Evlilik yıl dönümümüzde yapılır mı bu. Ne olur onu götürmeyin. Ben onu bırakmam” diye ağıt yaktı. 

Şehidin 1 yaşındaki kızı Sevilnaz da kadın polis memurlarının kucağında cenaze töreninde bulundu. 

Anne Sevil Cankurtaran da kendisine başsağlığı dileyen eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a “Oğlumun yüzünü bir kere bana gösterin söz veriyorum hiç ağlamayacağım. Allah rızası için gösterin” diyerek gözyaşı döktü. 

Şehit Adem Cankurtaran’ın naaşı, İl Müftü Vekili Süleyman Eroğlu’nun kıldırdığı namazın ardından köy mezarlığında defnedildi.

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, tabutun üzerine örtülen Türk bayrağını şehidin eşi İtibar Cankurtaran’a verdi.

Törene, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, milletvekilleri, Garnizon Komutanı Albay Selçuk Yıldırım ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz da katıldı.

“Oğlumun katillerini bulun”

Saldırıda şehit düşen polis memuru 29 yaşındaki Burak Zor’un cenazesi, memleketi Samsun’da toprağa verildi.

Kıranköy Mezarlığı Gasilhanesi’nden alınan şehit polis memuru Zor’un cenazesi Baruthane Mahallesi Adalet Caddesi’ndeki Türk bayraklarıyla süslenen baba evini götürüldü. Şehidin cenazesi, helallik alınmasının ardından Büyük Cami’ye getirildi. 

Baba Zikri Zor, şehidin meslektaşlarına sarılarak bir süre gözyaşı döktü. “Dayanamıyorum Allah’ım bana yardım et” diyerek gözyaşlarına boğulan baba Zor, “Oğlum çok parçalanmış mı? Allah’ım bana güç ver. İki tane emanetin var. Emanetlerin başımın tacı” ifadelerini kullandı.

Anne Arzu Zor, yakınlarının yardımıyla güçlükle ayakta durabildi. Şehidin eşi Cansu Zor da kucağındaki 1,5 yaşındaki oğlu Eymen ile cenazeye katıldı. Zor’un gözyaşlarını tutamadığı görüldü. 

Cenazeye katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, şehidin ailesine başsağlığı dileğinde bulundu. Şehidin babası bu sırada Bakan Kılıç’a, “Oğlumun katillerini bulun. Kanı yerde kalmasın” dedi. 

Şehit polis memuru Zor’un cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından araca konuldu. Şehit polis memurunun eşi Cansu Zor, kucağında oğlu Eymen ile aracın ardından yürüyerek, “Nasıl kıydılar sana? Bak, oğlun da geldi. Sen bana ‘Arkamdan ağlama’ dedin ama ben dayanamıyorum. Sen beni bıraktın, ben sana doyamadım” diye ağladı. 

Şehit polis Zor’un cenazesi, Kıranköy Mezarlığı Şehit Mezarlığı’na defnedildi. 

Öte yandan, cenaze namazı sonrası bir grup, Türk bayraklarıyla terör örgütü aleyhinde slogan atarak yürüyüş yaptı. 

Terörü lanetlediler

Iğdır’daki terör saldırısında şehit düşen polis memuru İbrahim Derindere ile ve Yalçın Palıt memleketleri Adana’da defnedildi.

Şehit Derindere, Palıt’ın cenazeleri evlerinde helallik alınmasının ardından Buruk Mezarlığı’ndaki Polis Şehitliği’ne getirildi.

Cenazelerin getirilişi sırasında namaza katılmak için ellerinde Türk bayraklarıyla gelen çok sayıda vatandaş, tekbir getirerek terörü lanetleyen sloganlar attı. 

Özel harekat polisleri saygı atışında bulundu

İl Müftüsü Arif Gökçe, helallik istenmesinin ardından şehitler için ayrı ayrı cenaze namazı kıldırdı.

Namazın ardından Polis Şehitliği’ne götürülen cenazelerin defnedilmesi sırasında özel harekat polisleri saygı atışında bulundu.

Törene, şehidin yakınları, milletvekilleri, emniyet, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehit Bekir Ferhat Kaya ile Nebi Gündoğan Kırıkkale’de toprağa verildi

Polis memurları Bekir Ferhat Kaya ile Nebi Gündoğan’ın cenazeleri memleketleri Kırıkkale’de son yolculuğuna uğurlandı.

Helallik alınıp dua edilmesinin ardından şehit Kaya’nın cenazesi, Nur Cami ve Külliyesi’ne götürüldü. Bu sırada diğer şehit Nebi Gündoğan’ın naaşı da Yüksek İhtisas Hastanesi morgundan alınarak Nur Cami ve Külliyesi’ne getirildi.

İl Müftüsü Bekir Gerek’in kıldırdığı cenaze namazının ardından Bekir Ferhat Kaya’nın naaşı, Kırıkkale Şehitliği’nde toprağa verildi. 

Törene, şehitlerin ailesi ve yakınları, Kırıkkale Valisi Ali Kolat, AK Parti Kırıkkale Milletvekilleri Oğuz Kağan Köksal ve Ramazan Can, MHP Kırıkkale Milletvekili Seyit Ahmet Göçer, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Eşinin polis şapkasını taktı

Iğdır’da polis ekibine yönelik bombalı saldırıda şehit olan 7 yıllık polis memuru Yaşar Doğançay, memleketi Bolu’nun Dörtdivan ilçesinde defnedildi. 

Düzenlenen törene, şehidin ailesi ve yakınları, Vali Aydın Baruş, AK Parti Bolu milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Garnizon Komutanı Vekili Piyade Albay Murat Eröz, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, bazı belediye başkanları ve binlerce vatandaşlar katıldı.

Eşinin polis şapkasını takan Gülistan Doğançay, çocukları iki yaşındaki Ömer Hilmi ve 5 aylık Ahmet Faruk’la şehidin tabutuna sarılarak bir süre ağladı. Polis memurunun babası Yaşar ve annesi Emine de evlatlarının fotoğrafını öperek onu son yolculuğuna uğurladı. 

Meydanda kılınan namazın ardından şehit polis memurunun cenazesi, Cemaller Köyü Mezarlığı’nda toprağa verildi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X