İhracatçıya destek masası

Ülke ve sektör masaları adlarıyla oluşturulan iki farklı çalışma grubu, ihracatçıların sorularına hızlı bir şekilde cevap verecek. Gerektiğinde konu ilgili bakanlıklara iletilecek.

İhracatçıya destek masası
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), hedef pazarlar ve sektör sorunları ile ilgili yeni bir destek başlatıyor. 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ülke masaları ve sektör masaları adlarıyla oluşturulan iki farklı çalışma grubunun ihracatçıların sorularına hızlı bir biçimde cevap vereceğini kaydetti. 

Uygulamanın yarın yürürlüğe gireceğini aktaran Büyükekşi, ülke masaları ile ihracatçıların girmeyi planladıkları pazarlar hakkında bilgi edinebileceğini, belirledikleri ülkelerin hangi sektör ve ürünlerde ihracat potansiyeline sahip olduğunu öğrenebileceğini ve o ülkede iş yapma kolaylığı ile ilgili bilgilendirileceğini dile getirdi. Büyükekşi, bunlara ilaveten, potansiyel ülkeler ile ilgili genel bilgilere ve son açıklanan istatistiki verilere de erişebileceğine işaret ederek, ‘Gerektiğinde, ülke masaları aracılığı ile söz konusu ülkedeki büyükelçilik, ticaret müşavirliği ile iletişim kurabilecek’ ifadelerini kullandı.

EN GEÇ ÜÇ İŞ GÜNÜNDE

Ülke masalarının aynı zamanda firmaları ihraç ettikleri ürün yelpazesine göre, yine TİM tarafından gerçekleştirilecek heyetlerden hangilerine katılmaları gerektiği konusunda yönlendireceğini vurgulayan Büyükekşi, ‘İhracatçılarımızın yapmaları gereken tek şey, ülke masaları ile iletişime geçmek. Arkadaşlarımız, kendilerine telefon ya da e-posta yoluyla ulaşan ihracatçılarımızın talep ettiği bilgileri en geç 3 iş günü içinde cevaplayacak’ değerlendirmesinde bulundu.

2017’Yİ ATILIM YILI İLAN ETTİK

Sektör masalarının, bütün sektörlerde faaliyet gösteren 67 bin ihracatçının kendi sektörleri ile ilgili sorun ve taleplerini toplayacağını ifade eden TİM Başkanı Büyükekşi şöyle devam etti: 

”Gelen sorun ve taleplerin bir kısmı TİM tarafından cevaplandırılacak. Bununla birlikte TİM, bu talep ve sorunları ilgili bakanlık ve kurumlara iletecek, akabinde firmalara hızlı bir şekilde geri dönüş yapacak. 2017 yılını Ekonomi Bakanlığımız ile birlikte ihracatta atılım yılı ilan ettik. İlk beş ayda ihracatımız yüzde 10 artış gösterdi. Bütün sektörlerimizin sorunlarını daha hızlı çözerek ihracatımızı daha da yukarı çekmeyi amaçlıyor. Ülke masaları ile ihracatçılarımızın yeni pazarlara girmelerini kolaylaştırmayı umuyoruz.’

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X