İhracatta rekor artış bekleniyor

Türkiye’nin 15 Temmuz hain darbe girişiminden aynı zamanda bir ekonomi destanı yazarak çıktığını belirten Bakan Zeybekci, bundan sonra her şeyin daha iyi olacağını, temmuz ayında ihracatta rekor artış yaşanacağını söyledi.

İhracatta rekor artış bekleniyor
HABERİ PAYLAŞ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ”İnşallah temmuz tarihimizin aylık bazdaki en yüksek ihracat artışını da şahit olduğumuz bir ay olacak” dedi.

Zeybekci, dün Denizli Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından şehit aileleri ve gaziler için bir düğün salonunda düzenlenen programa katıldı. Şehitlere rahmet, aileleri ve yakınlarına sabır, gazilere de sağlık ve uzun ömür dileyen Zeybekci, 15 Temmuz Milli Birlik ve Anma Günü dolayısıyla şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldiklerini ve bu vesileyle şehitleri rahmetle andıklarını söyledi. Zeybekci, 15 Temmuz’un dünya tarihine, demokrasi devrimi ve zaferi olarak geçeceğini belirtti.

MUASIR MEDENİYET YOLCULUĞU

Zeybekci, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, bir daha 15 Temmuz gibi destanların yazılmak zorunda bırakılmamasını dileyerek, ”Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın inşallah. Bozulmasın. Bunu bozmak isteyenleri de kahır etsin inşallah. FETÖ ve diğer terör örgütü, adı asla islamiyete yakışmayan ve tarihi boyunca en büyük zararı veren diğer terör örgütlerini inşallah bu devlet mücadele yöntemiyle de üstesinden gelecektir. Sonu da görülmüştür. Bundan sonra artık o muasır medeniyet yolculuğumuzu, yürüyüşümüzü inşallah başarıyla tamamlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİ DESTANI İLE ÇIKTIK

Türk ekonomisinin 15 Temmuz’da 20-25 barlık test yerine 100 barlık bir stresle test edildiğini anlatan Zeybekci, şöyle konuştu: ”Ekonomide geçerli olan bir söz vardır. Gerek bankacılık sistemi gerekse de finans piyasalarında buna biz stres testi deriz. Bu stres testi de teknik olarak şöyle anlatılır: Diyelim ki bir binada 20 barlık basınca dayanıklı tesisat döşenmiştir. Orayı 25-30 bar arasında test edersiniz. O testi geçerse ’20 barlık kullanıma müsaittir’ diye uygulama yapılır. Türk ekonomisi 15 Temmuz’da o 20-25 barlık test yerine 100 barlık bir stresle test edilmişti. Bundan da hakikaten bir ekonomi destanı olarak çıktık. 18 Temmuz 2016 Pazartesi günü Türkiye’de bütün sistem tıkır tıkır işliyordu. Bankacılık sistemi çalışıyordu. Borsalarımız ve mal piyasalarımız diğer bütün alanlardaki ekonomiyle ilgili tüm faaliyetlerimiz yerindeydi.”

HER ŞEYE RAĞMEN YÜZDE 2,9 BÜYÜDÜK

Bakan Zeybekci, her şeye rağmen 2016 yılını yüzde 2.9’luk bir büyümeyle kapattığını ifade ederek, ”2017 yılında da başlatmış olduğumuz o ihracat seferberliğiyle ilk çeyreği yüzde 5’le geride bıraktık. İkinci çeyrekte bu ve bunun üzerinde büyüme beklentimiz güçlenerek devam ediyor. 3’üncü ve 4’üncü çeyreklerden sonra yıl sonunda şu anda bütün dünyadaki kuruluşlar IMF, Dünya Bankası ve diğer kredi derecelendirme kuruluşları sırayla Türkiye’nin büyümeyle ilgili beklentilerini yukarıya doğru revize ediyor. Bunların yukarıya doğru revize etmeleri dahi Türkiye’nin 2017 yılı büyümesine yetişmeyecek. İnşallah Temmuz ayı ihracatımız tarihimizin aylık bazdaki en yüksek ihracat artışına şahit olduğumuz bir ay olacak. Bu da inşallah 2017 sonu itibarıyla ihracat hedeflerimizin çok daha fazlasıyla tutturmakla ilgili çok önemli bir işaret olacak. Türkiye’de her şey Allah’ın izniyle iyi olacak. Bundan sonra da diyoruz ki mazeret yok yola devam. Mazeret yok büyümeye, ihracata, istihdama ve koşmaya devam inşallah.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X