İhvan lideri hapishanede hayatını kaybetti

Mısır’da İhvan yetkililerinden eski milletvekili Fellahci’nin tedavisi yapılmadığı için yaşamını yitirdiği iddia edildi. Böylece, darbeden bu yana hapishanelerde ölenlerin sayısı, 265’e yükseldi.

İhvan lideri hapishanede hayatını kaybetti
HABERİ PAYLAŞ

Mısır’daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yetkililerinden Muhammed el- Fellahci hapishanede hayatını kaybetti.

Müslüman Kardeşler’e ait Nafizetu Mısr (Mısır’ın Penceresi) sitesinde yer alan habere göre, İhvan’ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) milletvekillerinden Fellahci (58), Dimyat’taki Camsa Hapishanesi’nde, “tedavisi yapılmadığı” için yaşamını yitirdi.

Dimyat’taki İhvan Mensuplarını Savunma Kurulu kaynakları da 2014’te çıkarılan bir kararla feshedilen parlamentonun üyelerinden Fellahci’nin, 8 Nisan’da safra kesesi iltihabı ve böbrek taşı şikayetiyle Dimyat Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını belirtti.

Kaynaklar, Dimyat Devlet Hastanesi’nde yapılan kontrollerin ardından hapishaneye yeniden gönderilen Fellahci’nin bu sabah hayatını kaybettiğini ifade etti.

Terör örgütüne üye olmak ve şiddete teşvik etmek suçlamasıyla 26 Ağustos 2013’te gözaltına alınan Fellahci, aynı yıl ekim ayında Camsa Hapishanesi’ne sevk edildi. Hakkında verilen 3 yıllık hapis cezası bozulan Fellahci’nin davasının salı günü yeniden görülmesi bekleniyordu.

Hapishanelerdeki ölü sayısı darbeden bu yana 265’e yükseldi

Öte yandan Merkezi Cenevre’de bulunan El-Kerame Uluslararası Hukuk Merkezi Mısır Sorumlusu Ahmed Muferreh, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hapishanede ölümlerin giderek arttığına dikkati çekerek, darbenin gerçekleştirildiği 3 Temmuz 2013’ten bu yana “Mısır hapishanelerinde ölen kişi sayısının 265’e ulaştığını” söyledi.

Muferreh, söz konusu kişilerden 135’inin ölümünün Abdulfettah es-Sisi’nin Cumhurbaşkanlığı görevini devraldıktan sonra gerçekleştiğini aktardı.

Hapishanede hayatını kaybeden İhvan yetkilileri

İçişleri Bakanlığı, 13 Mayıs Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “arbede ve polis merkezi önünde gösteri düzenleme” suçlamalarıyla 7 yıl hapse mahkum edilen İhvan yetkililerinden Prof. Dr. Ferid İsmail’in, karaciğer rahatsızlığı sebebiyle öldüğünü öne sürmüş, Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü) ise BM raportörüne, söz konusu ölümün ihmal sebebiyle gerçekleştiği yönünde şikayet dilekçesi göndermişti.

Kasım ayında, İhvan yetkililerinden Ebu Bekir el-Kadi ve Ayn Şems Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Tarık el-Gandur tutuklu bulundukarı hapishanelerde hayatını kaybederken, İhvan’ın Dekahliye il yöneticilerinden Safvet Halil (57) ise hapishanede yakalandığı kanser hastalığı sebebiyle 27 Eylül 2013’te yaşamını yitirmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X