İhvan üyesi hapishanede öldü

Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) önde gelen isimlerinden Haşim Hasan’ın tutuklu bulunduğu Kana Hapishanesinde hayatını kaybettiği bildirildi.

İhvan üyesi hapishanede öldü
HABERİ PAYLAŞ

İçişleri Bakanlığından Haşim Hasan’ın vefatıyla ilgili açıklama yapılmazken, Hasan’ın ailesi olayın tıbbi ihmal sonucu gerçekleştiğini iddia etti.

Hasan’ın ailesinden ismini açıklamak istemeyen bir kişi, Haşim Hasan’a “angina pektoris” (göğüs ağrısı) teşhisi konulduğunu ve tedavisi ihmal edildiği için hayatını kaybettiğini söyledi.

Uluslararası Hak ve Özgürlükler İttifakı da Eylül 2013’te Asvan’da yaşanan olaylar kapsamında tutuklanan Hasan’ın tıbbi ihmal sonucu öldüğünü doğruladı.

İttifak tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Hasan’ın pek çok kronik hastalığı vardı. Hapishane yönetimi ise onun hastanede tedavi görmesine izin vermedi” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan, bir grup “Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak” mensubu, ülkenin güneyindeki El-Uksur kentinde Hasan’ın vefatını protesto etmek amacıyla gösteri düzenledi.

Mısır hapishanelerinde 2 yılı aşkın bir sürede 37 darbe karşıtının hayatını kaybettiği belirtiliyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X