İkinci ele yeni düzen

Hazırlanan yönetmeliği referandumdan sonra yayınlayıp hayata geçirmek istediklerini belirten Bakan Tüfenkci, ”Önüne gelen galericilik veya araç alım satımı yapmasın. Hem satıcıya hem alıcıya güven getireceğiz” dedi.

İkinci ele yeni düzen
HABERİ PAYLAŞ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikinci el taşıt alım satımına yönelik düzenleme getirileceğini söyledi.

Tüfenkci, dün Malatya Galericiler Sitesi’ni ziyaretinde esnafın sorun ve taleplerini dinledi. Esnafla ilgili çok sayıda çalışma yaptıklarını, teşvik programları hazırladıklarını kaydeden Tüfenkci, referandumdan sonra ikinci el araç alım satım için Türkiye’de bir düzenleme yapacaklarını vurguladı. Tüfenkci, ‘Bu nedir, özellikle ikinci el taşıt alım satımında bir düzenleme getiriyoruz. Ne yapıyoruz burada? Bir kere her önüne gelen galericilik veya araç alım satımı yapmasın. Eğer yapacaksa gelsin belge verelim, niteliklerini belirleyelim, esnaf belgelerini verelim ve bu ticareti biz düzenleyelim’ dedi.

10 BİN KİLOMETRE GARANTİ

Bu sayede hem satıcıya hem alıcıya güven getireceklerini dile getiren Bakan Tüfenkci şöyle devam etti: ‘Aradaki sözleşmelerin çerçevesini belirleyelim ve o çerçeveler neticesinde bu sözleşmeler oluşsun. En önemlisi de sattığınız araçların niteliklerini de sizler beyan edin. Arızalı, hurda, kaza yapmış araç satıyorsanız, bunları belirterek satın. Ama ben ‘Sağlam araç satıyorum’ diyorsan da ‘En azından 10 bin kilometre garanti ver’ diyerek satış işlemi gerçekleştirilecek bir sistem düzenliyoruz. İnşallah bunu kamuoyunun da görüşlerine açtık. Sizlerin, bu işlerle iştigal edenlerin görüşlerini aldık ve Allah nasip ederse referandumdan sonra bu yönetmeliği yayınlayıp hayata geçiriyoruz. Biz istiyoruz ki sokak aralarında, apartman altlarında değil böyle güzel sitelerde esnafımız gelsin ticaretini yapsın. Bu her şehirde olsun.’

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X