IMF’den Türkiye’ye sert yorum

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), üye ülkelerin dış finansman akışlarını incelediği 26 Haziran tarihli ancak dün yayımlanan raporunda Türkiye için sert ifadeler kullanıldı.

IMF’den Türkiye’ye sert yorum

Dış yükümlülüklerin yapısının Türkiye’yi likidite şoklarına maruz bırakabileğinin ifade edildiği açıklamada, ”Cari açık önümüzdeki yıllarda belirgin derecede daralmazsa Türkiye’nin net uluslararası yatırım pozisyonu orta vadede yüzde 10-15 civarı bozulabilir. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve finansman koşullarındaki daralmanın kısıtlayıcı etkisiyle cari açığın 2015’te daralması bekleniyor. Cari açığın azaltılması için sıkı para ve maliye politikasının hâlâ gerekli. Kısa vadeli borçlar Türkiye’yi önemli ölçüde borç çevirme riskine maruz bırakıyor. Bu yıl GSYH’nin yüzde 25’inden yüksek olduğu tahmin edilen brüt dış finansman gereksinimi Türkiye’yi küresel piyasalardaki koşullara karşı kırılgan hale getiriyor. Türkiye’nin düşük net uluslararası rezervleri, rezervlerin artırılmasını gerekli kılıyor” denildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X