İncir üreticisine Tarım AŞ’den destek

Siyah incirin geleceği, AK Parti Mudanya İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği istişare toplantısında ele alındı. Büyükşehir Belediyesi Tarım A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Bektaş, doğrudan ihracat dahil her türlü yardımda bulunacaklarını söyledi.

İncir üreticisine Tarım AŞ’den destek
HABERİ PAYLAŞ

ÖMER BİLİK

Büyükşehir Belediyesi Mudanya tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya Büyükşehir Belediyesi Tarım A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Bektaş, Tarım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ali Günbay, Kırsal Destekleme Şube Müdürü İbrahim Taylan, AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Dr. Murat Ünal, AK Parti meclis üyeleri, Mudanya Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Fazlı Aydoğan, muhtarlar ve üreticiler katıldı. Toplantıda Tarım A.Ş. öncülüğünde siyah incirin gelecek yılda ürün rekoltesi, fiyatlandırılması ve yurt dışı piyasa yaratılması hakkında üreticilerle fikir alışverişinde bulunuldu. Soğuk hava deposu yapılması ve Tarım A.Ş.’nin önderliğinde daha çok dış piyasaya açılmanın yollarının aranması konusunda fikir birliğine varıldı. AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Dr. Murat Ünal, ”Her konuda müstahsilimizin yanındayız” dedi.

DOĞRUDAN İHRACAT

Tarım A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Bektaş, “Geçtiğimiz sezonda incir üreticileri birdenbire fiyatların bir lira hatta altına inmesiyle çok ciddi bir reaksiyon gösterdi. Bunun sebebinin ürünün erken oluşması gösterildi. Bu aşamada da Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’nin talimatıyla incir ihracatı denemesi bir ölçüde gerçekleştirildi. O aşamada da gördük ki, incir üreticilerinin temel sorunu fiyat istikrarsızlığıdır. Büyükşehir Belediyesi ve Tarım A.Ş. olarak önerimiz, biz dışarıdan yardım eden ve ön açan bir kurum olalım, kilit açan bir fonksiyon icra edelim. Birliklerimiz yurt dışında olduğu gibi daha profesyonelce hareket edebilsinler ve bunun güçlenmesi ve daha kurumsal hale gelmesine de biz hangi katkıyı verebileceksek verelim. Güçlenme aşamasına kadar da üreticilerle beraber bu sene olduğu gibi doğrudan ihracat yapmak dahil her türlü yardımda bulunmayı üreticilere taahhüt ediyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X