İncirlik uyarısı

Ankara’nın Alman milletvekillerine İncirlik’i ziyaret izni vermemesi üzerine iki ülke arasındaki kriz büyüyor.

İncirlik uyarısı
HABERİ PAYLAŞ

Dün bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel,  ‘şantaj’ vurgusu yaparak, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Ülkenin saygın gazetelerinden olan Neue Osnabrücker Zeitung’a konuşan Gabriel ‘Türk hükümetinin gelecek günlerde fikrini değiştirmesini sadece ümit edebilirim. Aksi takdirde Alman Federal Meclisi hiç kuşkusuz askerlerini Türkiye’de bırakamaz’ diye konuştu.

Türkiye’de ‘Alman vatandaşlarının makul olmayan iddialarla cezaevine girdiğini’, ‘Almanlara Türkiye’den çıkış izni verilmediğini’ vurgulayan Gabriel ‘şimdi de Alman parlamentosuna şantaj yapılacaksa, tahammül edilemez sınıra ulaşılmış demektir” diye konuştu.

Bu arada Alman Federal Meclisi’nde bulunan muhalefet partileri de dün Alman askerlerinin İncirlik’ten derhal çekilmesi için ortak bir önerge verdi.

Darbeci generaller Almanya’ya sığındı

Geçen yıl darbe girişimine adı karışan 2 Türk generalin önceki gece Frankfurt Uluslararası Havalimanı’nda Almanya’ya sığınma başvurusu yaptıkları bildirdildi.

Alman Bild gazetesinde yer alan haberde, bu kişilerin 15 Temmuz darbe girişimine dahil olduklarının düşünüldüğü belirtildi. Haberde, Türk generallerin sığınma başvurusunun ilk değerlendirmesinin ardından Giessen bölgesindeki geçici yerleşim bölgelerine gönderileceği ifade edildi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X