İndirim yalanına dikkat

Tüketici derneklerinin yetkilileri, ‘yılbaşına özel indirim’ adı altında müşteri çekip mevcut fiyat üzerinden satış yapanlara karşı vatandaşları uyardı.

İndirim yalanına dikkat

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, ‘yalancı indirimler’ olduğuna dikkati çekerek, bunların tüketimi teşvik ederek ihtiyaç fazlası pek çok harcamaya sebep olduğunu belirtti. 

Alışveriş merkezlerinde özellikle ‘3 al, 2 öde’ şeklinde indirim ve taksit kampanyalarının ‘tuzak’ niteliğinde olabileceğini dile getiren Ağaoğlu, bunun gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Ağaoğlu, ”Böylelikle tüketiciler borçlarını artırıyor ama lüzumsuz eşyayla evlerini dolduruyorlar. Bankalar, kredi kartı komisyon gelirlerini yükseltiyor, satıcılar da stoklarını eritiyorlar. Yılbaşı kredilerine güvenip hesapsızca harcama yapmak, hele ki kredi kartının, yani plastik paranın cazibesine kanıp ‘nasılsa taksitle bunu öderim’ diye düşünmek tüketicilerin geleceklerini ipotek altına almaktan başka bir şey değildir” diye konuştu.

BORÇTAN UZAK DURUN

Ağaoğlu, bazı mağazaların ‘özel yılbaşı indirimi’ diye 100 liralık ürünü önce 250 liraya yükselttiğini, daha sonra yüzde 50 indirim yaparak hedeflediği fiyat üzerinden satış yaptığına işaret ederek, şunları kaydetti: ”Bizler de ‘nasılsa taksit, özel indirim, mağaza kartına yüzde 50 indirim var’ diyerek alışveriş yapıyoruz. 250 lira yaptığı 100 liralık ürün 125’e düşüyor. Burada da ‘yüzde 20 indirim var’ diyor, 125 liranın yüzde 20’sini indiğin zaman gerçek fiyatı olan 100 liraya alıyorsunuz ama bu yüksek indirimli aldığımızı zannettiğimiz ürün, önümüze konan bu cazip önerilerden ötürü gerçekten ihtiyacımız mı değil mi, onu da fazla düşünmüyoruz. Bu ‘yalancı indirimlere’ kanmayın, kredilerden ve borçlanmaktan uzak durun.”

KAPİTALİZMİN SİLAHLARI

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu da kapitalizmin insanlar üzerinde belli silahları olduğunu, bunların ‘Anneler Günü’ ve ‘Sevgililer Günü’ gibi çok ince duygular içinde yapıldığını söyledi. Bilinçli tüketimin önemine işaret eden Kalyoncu, ”Yılbaşına özel bir indirim yok.  Elbette ki arzu ediliyorsa yılbaşında insanlar her daim olabileceği gibi birbirleriyle hediyeleşebilirler ama bunu yılbaşı olduğu için 1 liralık şeyi 3 liraya alarak yapmamalılar” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X