İnegöl’de kantinler denetimden geçti

Yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte okul kantinlerine yönelik denetimlerde başladı. İnegöl İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, denetimlerin yıl boyunca süreceğini bildirdi.

İnegöl’de kantinler denetimden geçti

SADULLAH ORGAN

28 Eylül’de başlayan yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte okul kantinlerini sıkı bir denetime aldıklarını belirten İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, denetimlere eğitim dönemi boyunca devam edeceklerini bildirdi.

İnegöl’de kantinlerin yüzde 90’ının temiz olduğunu ifade eden Mahmut Doğru, okul kantinlerine yapılan denetimlerde eksiği bulunanlara gerekli uyarıların yapıldığını belirtti.

Doğru, bu kantinlerin de en kısa sürede bu eksikleri tamamlayacaklarını kaydetti. Eksiği olan kantinlerin tekrar denetleyeceğini belirten Doğru, kantin işletmecilerinin sorumluluğu ve bilinci yanında, okul idarelerinin ve velilerin takibinin de çok önemli olduğunu vurguladı.

Okul kantinlerinde yaşanan olumsuzluklar ve sağlık açısından sorunlu olan satışların öğrenciler için ciddi risk oluşturduğunu kaydeden İnegöl İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, “Bu konuda öğrenci ve velilerinin duyarlı davranması gerekiyor. Veliler ve öğrencilerin karşılaştıkları olumsuzları mutlaka 174 Alo Gıda hattına bildirmesini istiyoruz” dedi.

RİSK FAKTÖRLERİ

Denetimler sırasında kantinlerin genel hijyen kurallarına uygun olup olmadığı, satılan ürünlerin etiket bilgileri ve ürünlerin muhafaza koşulları başta olmak üzere risk faktörlerini incelediklerini belirten Mahmut Doğru, “Denetimlerde kantin sahiplerine dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda bilgiler verildi. Satılan gıdalar, personel hijyeni ve satılan yer konusunda denetim yapıyoruz. Denetimler yıl boyunca aralıksız devam edecek. Kantinlerde öğretmen ve öğrencilerimizin tüketimine sunulan gıdaların, mevzuatlara uygun ve insan sağlığını tehdit etmeyecek şartlarda satılıp satılmadığı hususları gıda mühendisleri tarafından detaylı olarak kontrol ediliyor” diye konuştu

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X