İnegöl’de patates hasadı başlıyor

İnegöllü çiftçi, patates ve hububat hasadına hazırlanıyor. Son günlerdeki sıcaklar öncesi yağdan yağmurların rekolteyi artırmasının beklendiği belirtilirken, ilçede 10 bin dönümden, 30 bin tonun üzerinde patates hasadı bekleniyor.

İnegöl’de patates hasadı başlıyor
HABERİ PAYLAŞ

ABDULLAH TANIŞ

İnegöl’de patates ve hububat hasadı başlıyor. Yağmurların verimi arttırdığını ifade eden İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren, verim artışıyla birlikte güzel bir hasat dönemi beklediklerini belirtti.

Havaların ısınmaya başladığını belirten İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren, “Tarih itibariyle hasadına başlanacak 2 ürünümüz var. Patates ve hububatlarımızda hasat işlemleri başlayacak. Arazide yaptığımız tespitler itibariyle de, 10 güne kadar hem patatesin hem de hububatın hasat işlemleri başlıyor. Bunun yanında silajlık mısır ve kanola gibi alternatif ürünlerin de hasatları yapılacak. Patates ve hububat, ilçemiz açısından ekimi yoğun olarak yapılan ürünler. Patateste yağışlar çok etkili oldu. Bu nedenle vatandaşlarımız sulama işlemleri gerçekleştirmediler. Bu da maliyete olumlu etki etti. Bu açıdan verim artışıyla birlikte güzel bir hasat dönemi bekliyoruz” dedi.

SÖZLEŞMELİ EKİM

Öte yandan Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik de, İnegöl’de 10 bin dönüm arazide patates ekiminin yapıldığını belirterek, bunun 6 bin dönümünün sözleşmeli ekim olduğunu ifade etti. Dönüm bazında yaklaşık 3 buçuk ton ürün beklendiğini belirten Çelik, İnegöl’de bu yıl 30 bin tonun üzerinde patates hasadının beklendiğini sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X