İnegöl’de sağlık hamleleri devam ediyor

İnegöl Devlet Hastanesi bünyesindeki Bursa’nın ilk “Palyatif Bakım Merkezi”nin yatak kapasitesi üç katına çıkarıldı. 19 yatakla hizmete başlayan merkez, yatak sayısının 52’ye çıkarılması ile Türkiye’nin en büyük palyatif servisi unvanını kazandı.

İnegöl’de sağlık hamleleri devam ediyor

Bursa Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği tarafından tıbbi ve cerrahi tedavi şansı çok az olan hastaların son günlerini iyi bir ortamda geçirmelerini sağlamak maksadıyla İnegöl Devlet Hastanesi bünyesinde 2015 yılı Eylül ayında kurulan Palyatif Bakım Merkezi’nin yatak sayısı 3 kat artırıldı.

 

Yeni ilavelerin açılış töreninde konuşan Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Hayrettin Göçmen, “Palyatif bakım, kişinin hayatına yıllar eklemeyi değil, ağrı ve diğer rahatsız edici semptomları gidermeyi hedefler. Hastaların son ana kadar mümkün olduğunca faal bir hayat sürmeleri, hasta yakınlarına hastalık süreci ve yas süreciyle başa çıkabilmelerinde destek olmayı hedefler. Palyatif bakım gerektiren hastaların yüzde 90’ı kanser hastası. Terminal dönem kanser hastaları, kronik ağrısı olan kanser hastaları, beslenme yetersizliği olan hastalar, müzmin olmayan KOAH hastaları, nörolojik hastalıklar, ALS, MS, parkinson ve nöromuskuler hastalığı olan bakım hastaları ve basınç yarası açılmış hastalar kabul ediliyor. Palyatif bakımın sosyo ekonomik katkısı, gereksiz acil hizmet kullanımını, gereksiz yoğun bakım kullanımını, gereksiz tetikleri, gereksiz hastane yatışlarını, gereksiz kemoterapi kullanımını, hasta ve yakınlarının gereksiz yere endişelenmesini önleyerek sağlık ekonomisinde yüzde 30’luk tasarruf sağlıyor” dedi.

Palyatif bakımın devletin sosyal ayağı olduğunu ifade eden Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın ise, “Sosyal devlet anlayışının zirve yaptığı yer. Çaresiz insanların rahat etmeleri için oluşturduğumuz bir çözüm. Yakın zamanda evinde acıdan feryat ederek ölen insanları hepimiz biliyoruz. Bu hastalar için çok büyük hizmet. Bursa genelinde 52’si İnegöl’de olmak üzere toplam 130 palyatif yatağımız var” dedi.

Konuşmaların ardından protokol mensupları serviste yatan hastaları ziyaret etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X