İnegöl’e tematik lise

İnegöl’e açılan tematik lise ile mobilya sektörüne kalifiye eleman yetiştirilmesi hedefleniyor. Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılan tematik liseye ilk etapta 80 öğrenci alınacak.

İnegöl’e tematik lise

ABDULLAH TANIŞ

Türkiye genelinde 16 ilde uygulamaya alınan tematik liselerden biri, Bursa’da İnegöl’de açılıyor. Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsü’nde 2017-2018 eğitim öğretim döneminde eğitime başlayacak olan tematik lise, mobilya sektörüne kalifiye eleman yetiştirecek. 

Bir meslek alanında faaliyet gösterecek ve bulunduğu ilde, alana ilişkin çalışan büyük ölçekli sektör temsilcileriyle en az 10 yıl işbirliğinde bulunacak tematik liseler projesi kapsamında İnegöl’de mobilya üzerine açılan tematik liseye ilk etapta 80 öğrenci alınacak. Tematik lisenin, mobilya ve iç mekan tasarımı alanında eğitim vereceği belirtildi.

ÖNEMLİ BİR PROJE

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) ve MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, mobilya sektörünün kalifiye eleman sıkıntısının tematik lise ile çözüme kavuşacağını söyledi. Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılan ve mobilya ve iç mekan tasarımı alanında eğitim verecek olan tematik lise projesinin Türkiye için önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Uğurdağ, “Mobilya sektörü için bu proje çok önemli. Bu proje ile alakalı Milli Eğitim Müdürlüğümüz’le mobilya sektörü arasında protokol imzalandı. Resmi sürecimiz tamamlanmıştır. 2017-2018 döneminde Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsü’nün içinde tematik lisemizi İnegöllü sanayiciler olarak oluşturmuş olacağız. Bu projeye destek çıkan Milli Eğitim Müdürümüz’e teşekkür ederim. Öğrencinin yerleştirilmesi ve diğer sosyal konularla alakalı desteğimizi vererek, lisemizdeki eğitime en iyi şekilde katkı sağlamak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

KALİFİYE ELEMAN

Tematik lisenin kalifiye eleman sıkıntısı için bir çözüm olacağını ifade eden Uğurdağ, “Birinci faydası, mobilya sektöründeki kalifiye eleman sıkıntımıza çözüm olması amacıyla projeye destek veriyoruz. Bir de mobilya lisesi adı altında kurulması da çok önemli. Öğrencilerimiz eğitim için nereye gideceklerini çok iyi bilecekler. Buradan mezun olan öğrencilerimiz de, İnegöl mobilya sektöründe şu an ihtiyaç olan kalifiye eleman sıkıntımızı da gidermiş olacaklar. Eğitim alan öğrencilerimiz, ekonomik anlamda da riske girmeden eğitim aldıkları branşta çalışmaya başlayacaklar” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X