İnegöllü çiftçinin yüzü çilekle gülecek

İnegöl’e bağlı Kurşunlu Mahallesi’nde çilek üretimi yaygınlaşıyor. Çilek ekimi bu yıl 10 bin dönüme çıkarken, rekoltenin 25 bin tona ulaşması bekleniyor.

İnegöllü çiftçinin yüzü çilekle gülecek
HABERİ PAYLAŞ

İnegöl’e bağlı Kurşunlu Mahallesi’ndeki çilek üretim alanları her geçen gün genişliyor. Bölgede 500 dönümle başlayan çilek ekim alanı, alınan verim ve çiftçilerin fiyattan memnun olması nedeniyle bu yıl 10 bin dönüme çıktı.

Kurşunlu’nun çilek üretiminde önde gelen bir yer olduğunu belirten İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Kurşunlu’nun ardından Çitli ve Küçükyenice Mahalleleri’nde de çilek üretiminin başladığını bildirdi. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmayanların da göz önünde bulundurulduğunda 10 bin dönüme yakın bir alanda çilek üretildiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Mayıs ayı başında başlayan çilek hasadının kasım ayı sonuna kadar süreceğini söyledi. 

25 BİN TON ÜRETİM

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Bizim çileğimizin raf ömrü uzun ve lezzeti de farklı. İnegölümüz’de toplam 25 bin tona yakın çilek üretimi yapılıyor. Burada yetiştirilen çileği büyük marketler, toptancılar gelip alıyor. Şu anda kilosu 2,5 lira civarında satılıyor. İlerleyen süreçte 2 liraya, 1 lira 70 kuruşa kadar düşüyor. Ağustos ayından sonra, İnegölümüz’deki çilek yediveren olduğu için ve diğer yerlerde de yetişmediği için artıyor ve 10 liraya kadar da kilo fiyatı çıkıyor” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X