İngiliz devi Ruslara ortak oldu

İngiliz petrol şirketi BP, Rusya’nın dev petrol şirketi Rosneft’in Doğu Sibirya’daki iştirakine yüzde 20 ortak oldu.

İngiliz devi Ruslara ortak oldu

İngiliz şirketi BP’nin, Rosneft’in Doğu Sibirya petrol ve doğalgaz sahalarında faaliyet gösteren iştiraki Taas-Yuryakh Neftegazodobycha LLC (Taas) şirketinin yüzde 20 hissesini satın aldığı bildirildi.

BP’nin Londra’daki genel merkezinden yapılan açıklamada, Rosneft’in Yakutistan bölgesinde petrol ve doğalgaz alanlarında faaliyet gösteren iştiraki Taas-Yuryakh Neftegazodobycha LLC şirketinin yüzde 20 hissesinin İngiliz şirketine satışı konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Şirketin Doğu Sibirya’da petrol ve doğalgaz üretim kapasitesini artırmayı hedeflediğine dikkati çeken açıklamada, ilerleyen dönemde Rosneft’in, şirketin uzun vadeli projelerini gerçekleştirmek için yeni bir ortaklığa daha girmeyi planladığı kaydedildi.

Rosneft Yönetim Kurulu Başkanı Igor Sechin, anlaşmaya ilişin, “Lisanlı faaliyet sahalarımızın yanı sıra projelerimizin geliştirilmesinde büyük bir potansiyel görüyoruz. Doğu Sibirya’daki rezervleri stratejik ortağımız BP ile entegre bir şekilde geliştirmeyi umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

BP Rusya Başkanı David Campbell ise “Partnerimiz Rosneft’le bu projede birlikte çalışmayı bekliyoruz. Bu iş birliğinin sahalardaki üretimimizi artırmak için yeni fırsatlar sunacağına inanıyoruz. Bu yeni ortak teşebbüs, BP’nin Rusya’da uzun vadeli stratejik yatırımcı olmak konusundaki kararlılığını pekiştiriyor” ifadesini kullandı.

Taas, Yakutistan bölgesinde “Srednebotuobinskoye” adlı doğalgaz ve petrol sahasında “C+1 ve C+2” lisanslı sahalarında yaklaşık 167 milyon ton sıvı hidrokarbon ve 180 milyar metreküp doğalgaz rezervine sahip alanda faaliyet gösteriyor. Hali hazırda aktif 50 petrol kuyusu bulunan şirket, daha önce 169 kilometre uzunluğa sahip Doğu Sibirya – Pasifik Okyanusu petrol boru hattını inşa etmişti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X