İngilizler AB’den çıkmak istiyor

Fransız Le Figaro gazetesi tarafından Opinion Way araştırma kuruluşuna yaptırılan kamuoyu araştırmasında İngilizlerin yüzde 42’sinin Avrupa Birliği’nden çıkmak istediklerini, yüzde 37’lik bir kesiminde kalmak istediklerini açıkladı.

İngilizler AB’den çıkmak istiyor

Opinion Way kuruluşu, beş AB ülkesinde yapılan araştırmalarda İngilizlerin geniş bir kesiminin AB’den çıkmak istediklerini ortaya koydu. Rapora göre birlik sürecinin tamamlamadan “çıkalım” diyenlerin oranları her geçen yıl artıyor. İngiltere’de 2017 yılında Avrupa Birliği’nde üyeliği konusunda referandum öncesi yapılan anketlerde İngilizlerin çoğunluğu AB’den çıkalım istedikleri yönünde görüş bildirdikleri kaydedildi. 

İngiltere, Hollanda, Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya’da 3 bin 539 kişinin katıldığı ankette Hollandalıların yüzde 39’u AB’den çıkmak isterken yüzde 41’i kalmak yönünde görüş belirti. Ankette kararsız olduklarını belirten Hollandalıların büyük bir çoğunluğunun ise AB taraftarı olmadığı kaydedildi. Bir diğer AB üyesi Almanya’da yapılan anketlerde ise yüzde 64 birlikte kalalım derken, yüzde 22 çıkalım yanıtını verdi. Bu oranlarla birlikte Avrupa Birliği devam etsin diyenlerin en yüksek oranı Almanya’da çıktı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X