İngiltere’de ürküten tablo: 16 yaşından büyük her 3 kadından 1’i…

İngiltere’de kadınlara yönelik taciz ve şiddette artış var. Resmi verilere göre ülkede her üç kadından biri tacize uğruyor. Cinayete kurban gidenlerin yaklaşık yarısı ise aile içi şiddetin kurbanı. Medya kadına şiddetin ‘salgına’ dönüştüğü görüşünde.

İngiltere’de ürküten tablo: 16 yaşından büyük her 3 kadından 1’i…

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin yayımladığı rapor, ülkede kadına yönelik taciz ve şiddet olaylarındaki artışı ortaya koydu.

Resmi verilere göre, geçen yıl İngiltere’de 16 yaşından büyük her 3 kadından 1’i tacize uğradı.

İngiltere ve Galler’de 16 – 74 yaşları arasındaki tahmini 1 milyon 600 bin kadın aile içi istismara maruz kaldı. 18 – 74 yaşları arasındaki yaklaşık 5 milyon kadın ise çocukken bir istismarın kurbanı oldu.

Kadına yönelik taciz ve cinayetler ‘salgın’ olarak değerlendiriliyor

18-24 yaş grubundaki kadınların yüzde 97’sinin, tüm yaşlardan kadınların da yüzde 80’inin kamusal alanda tacize uğradığını ortaya koymuştu.

İngiltere ve Galler’deki yetişkin kadın kurbanların yüzde 46’sı ise aile içi cinayetle hayatlarını kaybetti. Bir yılda 82 kadın aile içi cinayetin kurbanı oldu.

Tecavüze veya tecavüz girişimine maruz kalan kadınların yaklaşık yüzde 63’ü zihinsel veya duygusal sorunlar yaşadı. Yüzde 10’u ise intihar girişiminde bulundu.

İngiltere’de kadına yönelik artan şiddeti medya “salgın” olarak değerlendiriyor.

AA

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X